Zima coraz bliżej dlatego nie szczędzimy sił na przygotowania do starcia z zimowa aurą. W miniony weekend w kotłowni wykonaliśmy fundament pod nowy kocioł CO który będzie ogrzewał pomieszczenia parowozowni. Instalacja będzie bazowała na nowym, zautomatyzowanym kotle na eko-groszek.
Przed nami jeszcze wykonanie wylewki, co zaplanowano na kolejny weekend. Przy okazji prac murarskich odkopaliśmy i oczyściliśmy studzienkę odwadniającą.
Ponadto postępują prace przy pługu który oczekuje obecnie na nowe ramy okienne.
Dziękujemy wszystkim wolontariuszom zaangażowanym w prace! :)
26.11.2017 - Tablice informacyjne na stacji Rogów
W miniony weekend zamontowaliśmy ostatnie tablice informacyjne w obrębie dworca normalnotorowego. Tablica w przejściu podziemnym została sfinansowana przez PKP PLK S.A. i kieruje podróżnych w stronę stacji Rogów Osobowy Wąsk. oraz do Arboretum.
Tablica na budynku dworca została wspólnie sfinansowana przez FPKW i Arboretum, a zgody na montaż udzieliło PKP S.A. Tablica, podobnie jak w przejściu podziemnym, kieruje podróżnych w stronę stacji naszej kolei jak i w stronę Arboretum.
Dodatkowo, w poczekalni dworcowej, również za zgodą PKP S.A. umieściliśmy tablicę na plakaty naszej kolei.
Mamy nadzieję że tablice przyczynią się do poprawy informacji dla pasażerów przybywających do Rogowa koleją normalnotorową.
W sobotę odbyła się prezentacja kolejnego produktu Wsi Różanej - Wilkowic pn. "Na Muzyce w Wilkowicach". Podczas tego spotkania zaprezentowaliśmy przed mieszkańcami i przedstawicielami samorządów historię i dzień dzisiejszy naszej zabytkowej kolei.
Serdecznie dziękujemy za to spotkanie, a Wilkowiczanom życzymy wielu turystów.
20.11.2017 - Powołanie Lokalnej Organizacji Turystycznej "Ziemia Brzezińska"
Z przyjemnością informujemy że w poniedziałek 20 listopada 2017 r. podmioty turystyczne oraz osoby zajmujące się turystyką działające na Ziemi Brzezińskiej powołały do życia Lokalną Organizację Turystyczną "Ziemia Brzezińska". Stowarzyszenie zajmie się koordynacją działań branży turystycznej w regionie.
Co ważne, mamy swojego przedstawiciela w Zarządzie nowej organizacji. W Zarządzie nowej organizacji zasiadają: Prezes Zarządu - pan Wojciech Węgrzynowski, Park Rozrywki Kołacinek Wiceprezes Zarządu - pani Agnieszka Kostrzewska, Strefa Rowerowa Brzeziny Członek Zarządu - pan Zbigniew Bator, Zalew Batorówka Członek Zarządu - pan Adam Wawrzyniak, Fundacja Polskich Kolei Wąskotorowych Członek Zarządu - pan Bartłomiej Lipski.
Po rejestracji stowarzyszenia każda osoba fizyczna lub prawna, zainteresowana członkostwem, będzie mogła przystąpić do tej organizacji.
11.11.2017 - Kolejne prace weekendowe
Weekend upłynął nam na pracach torowo - taborowych. W ramach przygotowań do kursów zimowych oczyściliśmy łuk toru pomiędzy Rogowem Osobowym Wąsk. a Rogowem Towarowym Wąsk. z nadmiaru ziemi. W ubiegłym sezonie z tego powodu nasze pociągi zimowe odjeżdżały ze stacji towarowej. W sezonie 2018 pociągi zimowe będą już mogły odjeżdżać ze stacji osobowej co z pewnością ułatwi przesiadki z pociągów normalnotorowych.
Pogoda nie pomagała. Chwilowo padał deszcz a nawet grad. Niemniej, dzięki wytrwałym torowcom, udało się nam osiągnąć efekt końcowy :)
Poza tym szykowaliśmy zestawy kołowe do zabudowy pod naszym najstarszym wagonem pasażerskim z 1904 r.
Postępowały także prace przy lokomotywie Lxd2-264. Pieczołowicie oczyszczone czołownice zostały pokryte pierwszą warstwą farby podkładowej. Kontynuowaliśmy też szpachlowanie wszystkich nierówności pudła.
Poza torami i taborem warto zadbać o informacje w terenie które pomogą do nas trafić. Skończyliśmy wykonanie tablicy informacyjnej (robionej we współpracy z Arboretum) która niedługo pojawi się na budynku dworca normalnotorowego.
A na koniec weekendu zrobiliśmy inwentaryzację oznakowania na trasie od autostrady A2 do Rogowa. Wkrótce przygotujemy odpowiednią dokumentację i wystąpimy do zarządców dróg o uzupełnienie oznakowania o znaki kierujące do naszej kolei.
Chcesz nam pomóc? Zgłoś się na wolontariat@kolejrogowska.pl Zapraszamy! :)
28.10.2017 - Wolontaryjne prace weekendowe
W miniony weekend mieliśmy plany zarówno dotyczące prac w parowozowni jak i na zewnątrz. Niestety deszczowa pogoda okraszona silnym wiatrem skutecznie zniechęciła nas do prac na zewnątrz.
W związku z brakiem sprzyjającej aury prace skupiły się na taborze. Wykonaliśmy m.in. regulację zamków w wagonie Bxhpi1908 (3Aw), naprawiliśmy hamulec w wózku motorowym Wmc009, kontynuowaliśmy prace przy malaturze lokomotywy Lxd2-264. Pomierzyliśmy pozostałości wideł maźniczych w wagonie Bhi1130 (Hoffmann) i wykonaliśmy kilka innych prac.
Prace dotyczyły m.in. lokomotywy Lxd2-264. Kontynuowane były zaprawki lakiernicze i prace przy szpachlowaniu. Kolory wykorzystywanych farb podkładowych mogą sugerować metamorfozę lokomotywy w konwencję Hello Kitty :) Śpieszymy uspokoić że to tylko stan przejściowy.
Nasz najstarszy wagon osobowy z 1904 r. jest przygotowywany do powrotu na koła. Obecnie stoi na kobyłkach przed parowozownią. Wykonaliśmy już pomiary pozostałości wideł maźniczych. Obecnie w przygotowaniu są takie detale jak maźnice i panewki.
Na koniec ciekawostka. W miniony weekend przeprowadziliśmy rewizję zestawów kołowych od lekkiej drezyny spalinowej. Prace wymagały m.in. przeróbki maźnic w zakresie mocowania resorów. Następnym etapem będzie zabudowa hamulca na ostoi pojazdu.
Wszystkich chętnych do pomocy zapraszamy do dołączenia do nas! Wystarczy napisać e-mail ze zgłoszeniem na adres wolontariat@kolejrogowska.pl :)
15.10.2017 - Prace na szlaku
W weekend wykonaliśmy patrol szlaku przy użyciu naszego wózka motorowego Wmc009.
Podczas przejazdu usunęliśmy przy okazji wiatrołomy po burzach które zatarasowały tor. Patrolem został objęty cały szlak od Rogowa do Białej Rawskiej.
Mieszkańcom przypominamy że brak pociągów rozkładowych nie oznacza braku ruchu kolejowego. Należy cały czas uważać na wszystkich przejazdach kolejowych!
Wszystkim wolontariuszom którzy wzięli udział w przejeździe i pracach serdecznie dziękujemy!
01.10.2017 - 50. urodziny Lyd-ek
W pierwszą niedzielę października obchodziliśmy 50. urodziny naszych lokomotyw Lyd1. Z tej okazji lokomotywy-jubilatki zostały odwiedzone przez 60 zabytkowych samochodów Łódzkiego Ruchu Klasyków. Dodatkowo towarzyszyły nam Koło Gospodyń Wiejskich z położonej nieopodal Rogowa miejscowości Wągry a także pszczelarze z pasieki w Przyłęku Dużym.
Na kolei można było podziwiać dwie lokomotywy - Lyd1-204 w odtworzonym malowaniu fabrycznym (oliwkowe z czerwonymi czołownicami) oraz Lyd1-215 w malowaniu PKP po 1974 r. (zielone z pomarańczowymi czołownicami i pasami). Pociągi jubileuszowe kursowały na odcinku Rogów - Jeżów.
Poza dużymi oryginałami, w położonej na stacji Rogów Towarowy Wąsk. izbie muzealnej Magazyn No. 1, mozna było obejrzeć miniaturę lokomotywy Lyd1 kursującą po makiecie modułowej.
Zabytkowe samochody budziły ogromne zainteresowanie pasażerów pociągów jak i mieszkańców Rogowa którzy przychodzili odwiedzać stację naszej kolei.
Kursy zabytkowych pociągów cieszyły się dużym powodzeniem. Przewieźliśmy blisko pół tysiąca pasażerów.
Dodatkową atrakcją były kursy drezyn ręcznych organizowane na odcinku Jeżów - km 9,0 (w stronę przystanku Białynin). Jazdy drezynowe cieszyły się dużą popularnością.
Serdecznie dziękujemy wszystkim którzy wsparli renowację lokomotyw Lyd1 oraz wszystkim którzy pracowali przy przygotowaniu obchodów 50. urodzin lokomotyw Lyd1!
17.09.2017 - Prace lakiernicze
Pomimo niesprzyjającej aury prowadzimy prace renowacyjne przy naszym taborze.
Po ekspozycji przed dworcem Łódź Fabryczna nasz parowóz Px48-1783 wymagał oczyszczenia z resztek folii aluminiowej. Jedynym rozwiązaniem okazało się jego całkowite wypiaskowanie, pokrycie podkładem antykorozyjnym i odmalowanie.
Dzięki zbiórce, której uczestnikom gorąco dziękujemy, stało się możliwe przeprowadzenie zewnętrznej renowacji naszych lokomotyw Lyd1 obchodzących w tym roku swój 50. jubileusz.
Lyd1-204 sprowadzona przez Fundację z Cukrowni Tuczno została już oczyszczona z ognisk korozji, pokryta farbą antykorozyjną i podkładową. Teraz czeka ją już tylko finalne lakierowanie :)
Lokomotywa poddawana obecnie renowacji będzie miała przywrócony wzór malowania stosowany przed 1974 r. W następnej kolejności przeprowadzimy renowację jeżdżącej Lyd1-215 zgodnie z wzorem stosowanym po 1974 r., tak aby obydwie mogły się jak najlepiej zaprezentować już za dwa tygodnie podczas niedzielnych obchodów ich 50. urodzin.
06.09.2017 - Zakończenie zbiórki na "50. urodziny Lyd-ki"
Zbiórka z okazji 50. urodzin lokomotyw Lyd1 na portalu zrzutka.pl zakończona. Łącznie zebraliśmy 4 000 zł !
Gorąco dziękujemy wszystkim, którzy wzięli w niej udział :)
Dzięki uzyskanym od Państwa środkom planujemy przeprowadzić renowację zewnętrzną obydwu naszych „Lydek”. W tym celu zakupiliśmy już specjalistyczne lakiery. Ponadto zakupiliśmy już niezbędne nowe akumulatory do jednej z naszych „Lydek” (4 szt.) a w odlewni żeliwa zamówiliśmy także dwa komplety nowych klocków hamulcowych (razem 12 szt.).
Planujemy zamówić repliki brakujących tabliczek fabrycznych na ostoi oraz tabliczek opisowych, umieszczonych oryginalnie w kabinie maszynisty na pulpicie.
W czasie zaplanowanych na niedzielę 01.10.2017 obchodów urodzinowych obydwie nasze „Lydki” będą miały odnowioną malaturę zewnętrzną. Tego dnia jedna z nich będzie kursowała do Jeżowa z pociągiem turystycznym a druga będzie eksponowana przy peronie na stacji Rogów Towarowy Wąsk.
Choć teraz czynna będzie tylko jedna „Lydka” naszym planem jest uruchomienie drugiej przed przyszłorocznym sezonem. Dlatego całość dochodów uzyskanych w dniu urodzinowej parady zostanie przeznaczona na ten cel.
22.08.2017 - Historyczny samochód na historycznej kolei
Jeden z naszych wolontariuszy - Damian S. jest właścicielem doskonale utrzymanego Fiata 126p. Poniżej prezentujemy kilka ciekawych ujęć "malucha" na rogowskiej stacji które zostały uchwycone kilkanaście dni temu. W ostatnich 20 latach funkcjonowania kolei wąskotorowych pod szyldem PKP "maluchy" były popularnymi samochodami także wśród kolejarzy. Stąd ich obecność na naszej kolei była naturalnym elementem ówczesnego krajobrazu :)
20.08.2017 - Zaproszenie na warsztaty ciesielskie
Lubisz pracować w drewnie i chcesz w praktyce poznać dawne konstrukcje ciesielskie? Zapraszamy na warsztaty ciesielskie do Rogowa. W najbliższą sobotę 26.08.2017 r. od godz. 09:00 rozpoczynamy prace przy wykańczaniu konstrukcji budynku szkieletowego magazynu bagażowego który docelowo zostanie ustawiony na naszej stacji w Jeżowie. Jeżeli chcesz wziąć udział w warsztatach zgłoś się na wolontariat@kolejrogowska.pl
Zapraszamy!
06.08.2017 - Prace weekendowe i egzaminy na konduktora i kasjera
Mijający weekend był bardzo pracowity. Udało się m.in. zamknąć temat wymiany i regulacji resorów w Lyd1-215, przywrócić działanie zegarów na peronie (w czerwcu przewody napowietrzne zerwała wichura). Zrobiliśmy też spore postępy w przygotowaniu lokomotywy Lxd2-264 do przywrócenia do ruchu. Ale przede wszystkim ważnym wydarzeniem było zakończenie szkoleń na konduktora i kasjera. Nasi Wolontariusze Damian i Marcin zdali z wynikiem pozytywnym egzaminy pisemne i otrzymali certyfikaty. Dodatkowo, na dobrą służbę, zostały im wręczone żółte opaski konduktorskie, zgodne z historycznym wzorem. Życzymy powodzenia i satysfakcji z kolejarskiej służby na kolei muzealnej!
03.07.2017 - Biuletyn Historyczny FPKW
Nasza Fundacja, obok opiekowania się zabytkową Koleją Rogowską, prowadzi też szereg działań związanych z popularyzacją wiedzy o historii polskich kolei wąskotorowych. Wielokrotnie razem z muzeami regionalnymi inicjowaliśmy i organizowaliśmy wiele wystaw dotyczących m.in. Kolei Rogowskiej, Kolei Myszynieckiej, Kolei Wieluńskiej czy Kolei Zwierzynieckiej. Nasi wolontariusze są także autorami wielu artykułów czy pozycji książkowych dotyczących historii wąskotorówek na terenie naszego kraju. Dziś prezentujemy nowe przedsięwzięcie - pierwszy numer Biuletynu Historycznego Fundacji Polskich Kolei Wąskotorowych. Numer ten poświęcony jest historycznej kolorystyce lokomotyw serii Lxd2, powszechnie występujących na Kolei Wąskotorowej Rogów - Rawa - Biała a także na większości innych kolei wąskotorowych w Polsce.
Ten i kolejne numery biuletynu dostępne będą na stronie naszej fundacji - www.fpkw.org w zakładce Biuletyn Historyczny FPKW.
Biuletyn będzie publikowany nieregularnie, w miarę powstawania kolejnych opracowań. Każdy numer publikowany będzie w popularnym formacie PDF. Dostęp do biuletynu jest nieograniczony i bezpłatny. Mamy nadzieję że każdy pasjonat historii kolejnictwa, zarówno początkujący jak i ten bardziej doświadczony, znajdzie w nim coś dla siebie.
Życzymy miłej lektury!
29.06.2017 - Uruchamiamy Lxd2-264
Prace przy uruchomianiu naszego dotychczas "zimnego" eksponatu - lokomotywy Lxd2-264 przebiegają obiecująco. Po 17 latach postoju udało się już uruchomić silnik i szereg innych podzespołów lokomotywy.
Oczywiście nie zapominamy o najbardziej rzucającym się w oczy mocno już zaniedbanym wyglądzie - równolegle do prac technicznych zaczynamy także przygotowania do zewnętrznej renowacji. Na zakończenie tej relacji krótki filmik. Gorące podziękowania dla zaangażowanych w prace wolontariuszy :) A pracowity dzień zakończyła malownicza tęcza nad rogowskim elewatorem ;)
31.05.2017 - Przygotowania do obchodów urodzin "Lydek"
W ramach planowanych przez nas obchodów 50-tych urodzin naszych "Lydek", niedawno rozpoczęliśmy zbiórkę niezbędnych na ten cel środków. Choć nasza akcja trwa raptem kilka dni już udało nam się zebrać 2.010 zł! Wszystkim naszym darczyńcom gorąco dziękujemy!
28.05.2017 - Kursy planowe i prace
W miniony weekend pogoda dopisała. Nasze zabytkowe pociągi przewiozły ponad 300 pasażerów! Punkt gastronomiczny na stacji w Jeżowie cieszył się dużą popularnością, na stacji w Rogowie gościliśmy także II Królewski Rajd Pojazdów Zabytkowych.
By uatrakcyjnić pobyt w Jeżowie cały czas pracujemy nad budową zaplecza gastronomicznego. Rozpoczęliśmy już obróbkę ciesielską podwalin które będą elementem konstrukcji budynków stylizowanych na dawną drewnianą architekturę przemysłową.
Poza pracami ciesielskimi trwały także inne prace. Między innymi kończono zabudowę kabin prysznicowych w umywalniach dla pracowników i wolontariuszy, przycinano podkłady staroużyteczne oraz zdemontowano resory z wózków wagonu letniego które pojadą do specjalistycznego zakładu naprawczego w celu ich regeneracji.
Ku końcowi zbliża się także naprawa rewizyjna wagonu bagażowo-pocztowego. W najbliższych tygodniach znów będzie można spotkać go na szlaku w składzie naszych zabytkowych pociągów!
19.05.2017 - Naprawa parowozu Px48-1911
Przygotowania do powrotu pociągów parowych na Kolej Rogowską nabierają tempa! Na skutek wielu starań i prac m.in. naszej Fundacji udało się pomóc w znalezieniu środków na uruchomienie zabytkowej lokomotywy parowej. W projekt zaangażowały się m.in. Powiat Rawski, Gmina Rogów, Fundacja Grupy PKP oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Z przyjemnością informujemy że w dniu dzisiejszym Powiat Rawski ogłosił przetarg na wykonanie naprawy głównej jednego z parowozów - Px48-1911. Szczegółowe informacje o przetargu można znaleźć na stronie Powiatu Rawskiego. Na podstronie dot. naszego taboru zamieszczony opis tej konkretnej maszyny
Realizacja zadania polegającego na uruchomieniu zabytkowego parowozu pozwoli wznowić kursowanie wąskotorowych pociągów parowych będących przez wiele dziesięcioleci nieodłącznym elementem lokalnego krajobrazu kulturowego. Należy podkreślić że kolej, na której stacjonuje i użytkowany będzie zabytkowy parowóz, jest obecnie już ostatnią czynną koleją wąskotorową w województwie łódzkim.
07.05.2017 - Roboty budowlane na st. Jeżów
Sezon ruszył już pełną parą. Pogoda, mimo że turystyce nie sprzyja, pozwala na prowadzenie robót budowlanych. Na stacji w Jeżowie, na wylanych w ubiegłym roku fundamentach zrobiliśmy już ceglane podmurówki pod budynki toalety i zaplecza gastronomicznego. Obiekty te w znaczący sposób poprawią standard obsługi naszych pasażerów. Mamy nadzieję że całość prac uda się sfinalizować jeszcze w tym sezonie.
19.04.2017 - Z ŁKA do Rogowa! Wspólna oferta z Arboretum i Łódzką Koleją Aglomeracyjną.
11.04.2017 - Zaproszenie na dzień otwarty dla nowych wolontariuszy
Zapraszamy na dzień otwarty osoby które zastanawiają się nad dołączeniem do naszej grupy wolontariuszy. Spotkanie w ramach dnia otwartego odbędzie się w sobotę 22.04.2017. Aby wziąć udział w wydarzeniu należy wypełnić formularz zgłoszeniowy. Nasi dotychczasowi wolontariusze także będą mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę o zagadnienia związane z tematyką pełnienia obowiązków konduktora i kasjera w naszej kasie biletowej. Wszystkich chętnych zapraszamy :) Więcej informacji na naszym profilu facebook
23.02.2017 - Zaproszenie na spotkanie w Muzeum Miasta Turku
Ponieważ na naszej kolei zgromadziliśmy wyjątkowy zbiór wagonów i lokomotyw a także innych kolejowych eksponatów z bardzo wielu wąskotorówek w Polsce z tym większą chęcią wspieramy wszelkie inicjatywy związane z dbaniem o historię kolei wąskotorowych prowadzone na terenie całego kraju.
Tym razem mamy przyjemność zaprosić do Muzeum Miasta Turku gdzie: - w czwartek 23.02.2017 r., - o godz. 18:00, odbędzie się spotkanie poświęcone historii Kolei Kalisko - Tureckiej.
Linia ta dotarła do Turku ponad 101 lat temu i stanowi element historii lokalnej. Przez wiele lat dobrze służyła mieszkańcom i turkowskim firmom. Warto zadbać aby ten element nie został zapomniany. Niewątpliwie przyczynią się do tego działania Muzeum Miasta Turku. Spotkanie poprowadzi Andrzej Tajchert - autor czterech książek i wielu artykułów na temat historii polskich wąskich torów, a także wieloletni wolontariusz i Prezes Zarządu FPKW w latach ubiegłych.
Serdecznie zapraszamy!
22.01.2017 - Zimowe Kursy za nami!
Dawno nic na naszej kolejkowej stronie się nie działo.... ale to wyłącznie dlatego, że niemal każdą wolną chwilę poświęcaliśmy na przygotowanie pierwszych od lat zimowych pociągów na naszej Kolei. Wiele prac zostało włożone przede wszystkim w przygotowanie szlaku po opadach śniegu, jak i na przygotowanie do jazd głównego bohatera zimowych kursów - naszego pługu odśnieżnego!
Nowinką na naszej Kolei był system rezerwacji biletów, za którego koordynowanie serdecznie dziękujemy kol. Bartkowi. Dzięki niemu, każdy pasażer miał zagwarantowane miejsce siedzące w ogrzewanym wagonie, jak również otrzymał poczęstunek w trakcie postoju w Jeżowie.
Dopisali zarówno pasażerowie jak i piękna zimowa aura, w której to nasz zabytkowy skład świetnie się prezentował
Nasze zimowe pociągi nie wyruszyłyby na szlak bez zaangażowania wolontariuszy, którym należą się gorące podziękowania :) Jednocześnie serdecznie dziękujemy wszystkim naszym pasażerom za przybycie i zapraszamy na regularne kursy już od kwietnia :)