slajd
slajd
Kolej Wąskotorowa Rogów - Rawa - Biała
WitamyAktualnościRozkład jazdyBiletyPociągi na zamówienieSpotkaniaDojazd

– Aktualności –

28.03.2015 - Hasler w Lxd2-265

Na dzisiejszą sobotę zaplanowaliśmy odtworzenie i uruchomienie układu prędkościomierza w naszej lokomotywie Lxd2-265.
Warto na wstępie wspomnieć iż mimo że na wszystkich lokomotywach tego typu przeznaczonych dla PKP montowano seryjnie różne prędkościomierze, to na większości z nich przestawały one działać niedługo po rozpoczęciu służby.
Prace zaczęliśmy od przejrzenia i naprawienia przekładni kątowej, której zadaniem jest napędzanie prądnicy tachometrycznej. Przekładnia ta montowana jest na czubku jednej z osi zestawu kołowego. Z jednej ze śrub pierścienia zabezpieczającego łożysko osiowe wystaje specjalny zabierak, który współpracuje z odpowiednio wyprofilowaną korbą napędzając cały układ.
Kolejnym etapem było znalezienie, doprowadzenie i podłączenie odpowiednich przewodów do obu pulpitów w kabinie maszynisty. Przewody przykręca się do styków podstawki prędkościomierza, którą następnie przykręca się do pulpitu. Po podłączeniu podstawki można na niej ustawić prędkościomierz. Na jednym z pulpitów znajduje się prędkościomierz z rejestratorem parametrów jazdy, a na drugim tylko wskazujący prędkość.
Teraz czas na jazdę testową. Jak widać na zdjęciu urządzenie działa :) Na telefonie poniżej wskazania GPS pokazują taką samą wartość prędkości (22 km/h).

BIURO KOLEI

46 874 80 23

biuro@kolejrogowska.pl

ul. Dworcowa 37, 95-063 Rogów