Szanowni Państwo,
po blisko dwuletniej przerwie oraz sukcesie naszych pociągów uruchamianych w czasie Dni Rawy 2022 ponownie mamy przyjemność zaprosić Państwa na podróż przez malownicze tereny Ziemi Rawskiej. Od tego roku każdemu z pociągów nadaliśmy nazwę nawiązującą do Ziemi Rawskiej. Są to odpowiednio:
RAWKA,
CHRYZOSTOM PASEK oraz
SHAKESPEARE. Zainteresowanych nazwami pociągów kursujących po Ziemi Rawskiej zapraszamy po więcej informacji na dół tej strony.
Dni kursowania
Na kursy pociągów organizowanych w ramach cyklu
"Pociągiem po Ziemi Rawskiej" zapraszamy w każdą ostatnią sobotę miesiąca od lipca do września, tj. w następujące dni:
- 30 lipca 2022 r. (sobota),
- 27 sierpnia 2022 r. (sobota),
- 24 września 2022 r. (sobota).
Godziny kursowania
Pociągi
z Rawy Mazowieckiej do Białej Rawskiej
kursują w następujących godzinach:
Pociągi powrotne
z Białej Rawskiej do Rawy Mazowieckiej
kursują w następujących godzinach:
Bilety
Bilety można kupić na pokładzie pociągu u konduktora. Pociągi w Rawie Mazowieckiej odjeżdżają z dworca kolejowego przy ul. Kolejowej (naprzeciwko parku miejskiego) oraz z przystanku Zamkowa Wola. W poniższej tabeli przedstawiliśmy ceny wybranych rodzajów biletów:
Na pokładzie naszych pociągów obowiązuje pełen zakres kolejowych ulg ustawowych, analogicznie jak u pozostałych przewoźników kolejowych (w tym dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny i innych).
Nazwy pociągów
Nazwy naszych pociągów nawiązują do historii Ziemi Rawskiej. Są to kolejno:
RAWKA - pierwsza para pociągów nosi imię rzeki Rawki której nazwa pochodzi od największego miasta Ziemi Rawskiej - Rawy, nazwanej później uzupełniająco Mazowiecką. Rzeka wraz z otoczeniem jest obecnie rezerwatem przyrody. W czasach budowy naszej kolei, w latach 1914-1915 rzeka ta wyznaczała linię frontu prusko-rosyjskiego. Pociągi naszej kolei zaopatrywały zgrupowanych wzdłuż brzegów Rawki żołnierzy Armii Pruskiej w żywność, broń i amunicję.
CHRYZOSTOM PASEK - druga, wczesnopopołudniowa para pociągów nosi imię marszałka sejmiku rawskiego i znanego polskiego pamiętnikarza epoki baroku, wykształconego w kolegium jezuickim w Rawie (Mazowieckiej). Znane ze zbioru lektur szkolnych "Pamiętniki" Jana Chryzostoma Paska dokumentują wojenne epizody oraz ziemiańskie życie w drugiej połowie XVII wieku. Dwa wieki później "Pamiętniki" związanego z Rawą twórcy stały się literacką inspiracją dla takich twórców jak Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki czy Henryk Sienkiewicz.
SHAKESPEARE - trzecia, popołudniowo-wieczorna para pociągów została nazwana na cześć angielskiego poety, dramaturga i aktora Williama Shakespeare'a. Jednym z ostatnich jego dzieł była "Opowieść zimowa" bazująca na tragicznej historii zamieszkujących rawski zamek księcia Siemowita III i jego żony księżnej Ludmiły. Do dziś ruiny rawskiego zamku nawiedza wieczorami duch księżnej Ludmiły.