slajd
slajd
Kolej Wąskotorowa Rogów - Rawa - Biała
WitamyAktualnościRozkład jazdyBiletyOferta dla grupSpotkaniaDojazd

– Aktualności –

17.12.2014 - 2015 - Monografia na stulecie Kolei Waskotorowej Rogów - Rawa - Biał

Z okazji nadchodzącego 100-lecia naszej kolei opublikowaliśmy jej monografię -  jak na stulatkę trzyma się nieźle :) Książkę można kupić na stronach Wydawnictwa, w sezonie 2015 będzie też dostępna na stacjach w Rogowie i Jeżowie.


06.12.2014 - Książka o Kolei Rogowskiej - zapowiedź

16 grudnia 2014 r. ma się ukazać książka o Kolei Wąskotorowej Rogów - Rawa - Biała. W oczekiwaniu na nią na stronie fpkw.org w zakładce Reportaże publikujemy zdjęcia, dla których w książce miejsca nie starczyło. Tak jak dla tego zdjęcia zrobionego w dniu wstąpienia Polski do UE zamieszczonego niżej.


05.12.2014 - Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza życzymy wszystkim tym których społeczne starania przyczyniają się do utrzymania i rozwoju naszej zabytkowej kolei, wiele satysfakcji z efektów prowadzonych prac oraz dalszej motywacji :). W tym roku mija już 13 lat odkąd tworzona przez nas fundacja opiekuje się Koleją Rogowską. Przez cały ten czas przez nasze szeregi przewinęło się wiele osób które miały bezpośredni wpływ na osiągnięte dotychczas efekty. Na przestrzeni ostatnich lat zostaliśmy ostatnią czynną koleją wąskotorową na Ziemi Łódzkiej a także najdłuższą czynną linią wąskotorową w Polsce. Wasza determinacja i zaangażowanie przyczyniają się do utrzymania tej historycznej kolei jako wciąż czynnej. Wszystkim Wam dziękujemy za dotychczasową pomoc oraz prosimy dalsze wsparcie!

Zarząd FPKW


30.11.2014 - Nowe przyłącze elektryczne BD i naprawiona węglarka

W miniony weekend wreszcie udało się sfinalizować prace mające na celu podłączenie nowego przyłącza elektrycznego do tak zwanego "Białego Domku", czyli zaplecza socjalnego dla wolontariuszy. Poprzedni kabel łączący halę z "BD" uległ uszkodzeniu przez co dochodziła do niego tylko jedna faza. Prowadzone prace ujawniły także konieczność przeprowadzenia naprawy tynku na elewacji.

Skończyliśmy także doraźną naprawę węglarki nr 959 pochodzącej z kolei Cukrowni Kruszwica. Wagon wymagał uzupełnienia szalowania ścian oraz przeglądu i uzupełnienia drobnych części układu biegowego. Już niebawem znajdzie zatrudnienie przy naprawie szlaku - będą w nim przewożone kruszywa.


21.11.2014 - Projekt "Kolej 2022"

Szanowni Państwo!

Serdecznie dziękujemy za głosy na projekt rewitalizacji KWRRB w plebiscycie "Kolej 2022", organizowanym przez Centrum Zrównoważonego Transportu. Wykazane poparcie społeczne tego projektu jest bardzo ważne dla doprowadzenia do jego realizacji. Dzięki Państwa ocenom to właśnie Kolej Rogowska zebrała największą ilość głosów wśród projektów w województwie łódzkim. O dalszych losach projektu będziemy na bieżąco informować na naszej stronie, jak i na profilu KWRRB na Facebooku.

Zarząd i Wolontariusze FPKW


11.11.2014 - Cysterna Bormann Schwede i Ska / A. Koppel 1905

W Rogowie eksponowana jest dwuosiowa cysterna, której zbiornik wykonała warszawska spółka Bormann, Szwede i Ska, a ramę i osie Artur Koppel około roku 1905. Po wypadku jedną z osi wymieniono na starszą z wagonu saskiego. Pierwotnie pracowała na sieci kolei kujawskich, służyła do przewozu melasy z cukrowni. W trakcie renowacji w Rogowie odsłonięto pozostałości dawnych oznaczeń, w tym fragmenty numeru na czole cysterny. Ostatnio na stronie ebay.de pojawiło się zdjęcie naszej cysterny z okresu okupacji na sieci kolei kujawskich. Widać tu wojenny parowóz austriacki (700 mm), przekuty na tor 750 mm, a za nim naszą cysternę. Numer się zgadza :) Zdjęcia nie udało się nam niestety kupić z powodu zaporowej ceny (155 eur)...


31.10.2014 - Dziękujemy za wsparcie :)

Dzięki uprzejmości Pani Małgorzaty z Warszawy nasza kolej wzbogaciła się o przesłony barwne do semaforów kształtowych w kolorach czerwonym i zielonym, oraz o piękną czapkę służby ruchu grupy zaszeregowania od 9 do 12.

Dziękujemy :)

BIURO KOLEI

46 874 80 23

biuro@kolejrogowska.pl

ul. Dworcowa 37, 95-063 Rogów