50-te urodziny Lyd-ki

W tym roku nasze lokomotywy serii Lyd1 (skąd ich potoczna nazwa „Lydka”) obchodzą swoje 50-te urodziny!

  • Są to najsilniejsze lokomotywy wąskotorowe produkcji polskiej, mają moc 150 KM.
  • Nasze Lydki wyprodukowano w 1967 r. w Fabryce Lokomotyw w Chrzanowie FABLOK.
  • Ogółem w latach 1960-1969 zbudowano 144 sztuki lokomotyw tego typu (WLs150), większość dla przemysłu, PKP używały tylko 35 egzemplarzy.
  • Mają anachroniczne, zapożyczone z parowozów przeniesienie napędu wiązarami oraz gwizdawkę także podobną do stosowanych w parowozach.
  • Dzisiaj czynne lokomotywy Lyd1 są w Polsce bardzo rzadko spotykane – wyparły je młodsze, większe i silniejsze rumuńskie lokomotywy serii Lxd2.

Na Kolei Rogowskiej chcemy:

  • uruchomić i przywrócić historyczne malowanie sprzed 1974 r. lokomotywy Lyd1-204
  • dokonać przeglądu i odświeżyć malaturę czynnej lokomotywy Lyd1-215

Część prac chcemy zrealizować wspólnie – zapraszamy do współpracy wszystkich chętnych wolontariuszy. Pozostałe prace specjalistyczne, trudne do samodzielnej realizacji przez wolontariuszy, zlecimy podmiotom zewnętrznym – łączny koszt tych prac wraz z zakupem wszystkich niezbędnych materiałów do przeprowadzenia renowacji wyniesie 20.000 zł.

Jesienią, wraz z końcem sezonu, zakończenie prac chcemy uczcić urodzinową paradą naszych Lydek. Wstępny termin parady to niedziela 01.10.2017, przewidziane są przejazdy do Jeżowa, szczegółowy program zostanie przygotowany w późniejszym czasie.

W celu zebrania środków niezbędnych do realizacji tego przedsięwzięcia organizujemy zbiórkę na dedykowanym do tego portalu (kliknij). Darowizny można dokonywać przelewem z dowolnego banku, prosimy wybierać przelew zwykły, który nie jest obciążony żadnymi prowizjami.

Wszyscy uczestnicy parady, którzy wpłacą powyżej 20 zł na zbiórkę, otrzymają w dniu eventu bezpłatny pamiątkowy magnes na lodówkę z lokomotywą Lyd1.