Weekend pod Parą na Kolei Wąskotorowej Rogów-Rawa-Biała

 

W weekend 25-27 września 2015, z okazji obchodów 100-lecia Kolei Wąskotorowej Rogów – Rawa – Biała oraz obchodów Światowego Dnia Turystyki na naszą kolej zawitał czynny parowóz. W te dni wybrane pociągi były prowadzone parowozem Kp4-3772, który przybył do nas z Bieszczadzkiej Kolei Leśnej. Drugi skład prowadziła nasza lokomotywa spalinowa Lxd2-265.

DSC_6114

W piątek, 25 września, odbył się pierwszy kurs parowozu do Białej Rawskiej. Wzięli w nim udział przedstawiciele lokalnych władz samorządowych oraz instytucji związanych z kulturą i turystyką w naszym regionie. Na każdym z pięciu przystanków po drodze zwiedzano i  prezentowano lokalne atrakcje i miejsca mające potencjał turystyczny.

W sobotę, 26 września, z Rogowa kursowały dwa składy: pociąg parowy kursował na trasie do Jeżowa, a pociąg spalinowy do Głuchowa. Mimo nie najlepszej pogody frekwencja dopisała nad wyraz. Nie ma się jednak co dziwić, gdyż dla parowozu na pewno było warto przybyć i odbyć z nim podróż. Na stacji w Jeżowie można było tego dnia kilka razy spotkać dwa pociągi na raz, co samo w sobie jest także dość rzadką sytuacją na naszej linii :).

W niedzielę, 27 września, na szlaku także były dwa pociągi. Tym razem jednak rano oba pojechały do Rawy Mazowieckiej i z niej kursowały na trasach: parowy do Białej Rawskiej a spalinowy do Głuchowa. Mieszkańcy Rawy i okolicy, a także miłośnicy kolei, którzy przyjechali z dalszych stron kraju, a nawet i z zagranicy mieli niezwykłą okazję do podziwiania parowego pociągu w krajobrazie mazowieckich sadów dzięki pięknej słonecznej pogodzie.

DSC_6072

Dziękujemy instytucjom które pomogły nam sfinansować to wydarzenie, a także wszystkim osobom zaangażowanym w organizację i przeprowadzenie przedsięwzięcia.
Osobne podziękowania należą się również prezesowi Fundacji Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej, który zgodził się na wypożyczenie do nas parowozu, oraz pracownikom Bieszczadzkiej Kolei Leśnej którzy obsługiwali parowóz na Kolei Rogowskiej.

Zapraszamy do obejrzenia poniżej zamieszczonych galerii zdjęć.

Wszystkich, którzy także robili zdjęcia jubileuszowym pociągom, zachęcamy do przesyłania nam swoich fotografii na adres biuro@kolejrogowska.pl – najlepsze galerie zamieścimy poniżej 🙂

Powrót
01. Kp4 przed hala Rogow 01. Kp4 przed hala Rogow   02. Podstawienie do skladu 02. Podstawienie do skladu   03. Wyjazd z Rogowa 03. Wyjazd z Rogowa   04. Wodowanie Gluchow 04. Wodowanie Gluchow   05. Kp4 i straz 05. Kp4 i straz   06. Kp4 Gluchow 06. Kp4 Gluchow   07. Zamkowa Wola 07. Zamkowa Wola   08. Luk Rokszyce 08. Luk Rokszyce   09. Parowoz Biala 09. Parowoz Biala   10. Manewry Biala 10. Manewry Biala   11. Kapec z bliska 11. Kapec z bliska   12. Gluchow noca 12. Gluchow noca   13. mijanka Jezow 13. mijanka Jezow   14.Rumun Jezow 14.Rumun Jezow

parowóz

organizacja