Okoliczne atrakcje

kreska

Rogowskie Arboretum i Alpinarium

to jeden z największych tego typu ogrodów w Polsce. Położony jest w przerzedzonym lesie i ma charakter parku leśnego. Na jego obszarze znajdują się jedne z najbogatszych i najciekawszych kolekcji drzew i krzewów Europy Środkowo-Wschodniej. Całości dopełniają leśne powierzchnie doświadczalne z obcymi gatunkami drzew leśnych i alpinarium – ulubione miejsce wielu zwiedzających.

alpinarium

Rogów – 2 km (3 min jazdy samochodem, 20 min pieszo) od stacji Rogów Towarowy Wąsk.

arboretum.sggw.pl

do góry

kreska

Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej – Muzeum Lasu i Drewna

Zaczątkiem obecnego Muzeum Lasu i Drewna były zbiory dydaktyczne, których gromadzenie rozpoczęto już w 1950 roku. Muzeum miało początkowo służyć wyłącznie potrzebom dydaktycznym Wydziału Leśnego. Obecnie jest licznie odwiedzane zarówno przez wycieczki zbiorowe, jak i turystów indywidualnych.

Głównym działem Muzeum jest „Zoologia leśna i łowiectwo”, prezentujący ponad 250 okazów ptaków, ok. 50 okazów ssaków i bogatą kolekcję poroży.

muzeum_lasu

Zgromadzone w Muzeum kolekcje należą do największych w naszym kraju. Bogactwo zbiorów to wynik olbrzymiej pracy społecznej, jaką wnieśli pracownicy naukowi Wydziału Leśnego SGGW i leśnicy z Rogowa. Przygotowane dziesiątki lat temu z niezwykłym talentem okazy ptaków i ssaków przechowały się do dnia dzisiejszego w doskonałym stanie.

Rogów – 2 km (3 min jazdy samochodem, 20 min pieszo) od stacji Rogów Towarowy Wąsk.

cepl.sggw.waw.pl

do góry

kreska

Dinopark

czyli Park Jurajsko-Botaniczny, to wspaniałe miejsce, które pozwoli Wam przenieść się na chwilę wiele milionów lat wstecz, wypocząć i dobrze się zabawić. Oferta skierowana jest zarówno do dzieci jak i dorosłych. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji dla zwiedzających. Możesz być pewien że każdy znajdzie coś dla siebie…

dinopark

Kołacinek – 10 km (15 min jazdy samochodem przez Stefanów i Kobylin) od stacji Rogów Towarowy Wąsk.

www.dino-park.pl

do góry

kreska

Zabytkowy, sosnowy kościół św. Stanisława Biskupa w Boguszycach (XV w.)

Gdy zajeżdżamy na stację w Boguszycach, naszym oczom powoli ukazuje się niewielkie wzniesienie, na którym stoi drewniany kościółek, a obok niego dzwonnica. Podchodząc bliżej budynków zauważymy, iż otacza je cmentarz, na którym odnajdziemy stare nagrobki. Całość tworzy malowniczy obrazek, zachęcający do bliższego poznania historii tego zakątka modlitwy i zadumy.

boguszyce_kosciol

Historia parafii w Boguszycach sięga XV w., a powstanie w tym miejscu pierwszego kościoła wiąże się z fundacją arcybiskupa gnieźnieńskiego i Prymasa Polski Jana Łaskiego. Pierwszy drewniany kościół spłonął, a na jego miejscu postawiono w XVI w. świątynię istniejącą do dziś. Skromny drewniany kościółek kryje w swym wnętrzu skarb, jakim są renesansowe polichromie, które dopiero od poł. XX w. są pieczołowicie odsłaniane, gdyż w II poł. XIX wieku całkowicie je zamalowano. Dzięki wysiłkom konserwatorów oraz miejscowych księży dziś odwiedzając Boguszyce możemy zagłębić się za pośrednictwem tych wyjątkowych malowideł w niezwykły świat dawnej symboliki.

polskiekrajobrazy.pl

Boguszycki kościół należy do grona najcenniejszych zabytków drewnianej architektury sakralnej w Polsce. W ostatnich latach przeszedł gruntowny remont dachu i zewnętrznych powierzchni ścian. Zakończono także renowację polichromii na suficie świątyni. Obecnie trwają prace przy odnawianiu polichromii na ścianach wewnętrznych.

Boguszyce – 26 km (1 h 10 min jazdy kolejką, 30 min samochodem) od stacji Rogów Towarowy Wąsk.
zabytkowy kościół – 800 m (6 min pieszo) od przystanku Boguszyce.
Zwiedzanie – pasażerowie pociągów zamówionych przez grupy zorganizowane (patrz Oferta dla grup) mogą zwiedzić wnętrze świątyni wraz z kolejkowym przewodnikiem
.

do góry

kreska

Zamek Książąt Mazowieckich w Rawie (XIV w.)

Przechodząc przez park w stylu angielskim, otoczony zabytkowymi budowlami rawski rynek, pokonując most na rzece Rylce dochodzimy do pozostałości jednej z najciekawszych mazowieckich warowni – Zamku Książąt Mazowieckich.

Wątek szekspirowski

Niesamowitość legend związanych z zamkiem dotarła nawet do odległej Anglii. Opowieści o nieszczęsnej rawskiej księżnej Eufemii zainspirowały Williama Szekspira i posłużyły jako tło do dramatu Zimowa opowieść.

zamek_rawa

Sława i ranga zamku rawskiego w wiekach średnich była tak ogromna, że kroniki z epoki przypisują jego fundację królowi Kazimierzowi Wielkiemu. Dziś wiemy, iż obiekt zbudowany został na polecenie księcia mazowieckiego Siemowita IV. Mury zaczęto wznosić w XIV w. Wielki pożar, który zniszczył miasto i zamek na początku XVI w. stał się bodźcem do uczynienia twierdzy jeszcze potężniejszej niż dotychczas. Dzięki temu stała się ona wówczas miejscem do przechowywania tzw. skarbu kwarcianego, czyli sum przeznaczonych na wojsko. Niestety kolejne epoki nie były już dla zamku tak łaskawe.

Szubrawcy z Rawy

Gdy w zamek rawski przestał być skarbcem podatku kwarcianego stał się więzieniem. A że jego mury były zacne więc tam zsyłano najcięższych zbrodniarzy. Stąd właśnie pochodzi  słowo „szubrawiec” – od łacińskiego „sub Ravum” czyli określenia, że ów człowiek osadzony był pod Rawą. W XVII w. opuszczony, niszczał, a w XVIII na polecenie władz pruskich zaczęto jego rozbiórkę.

Rozbiórka

Rozbiórka rawskiego zamku postępowała powoli. Tempo prac dyktowało zapewne zapotrzebowanie na materiały budowlane  takie jak drewno i cegły pochodzące z zamku. Trzeba bowiem zaznaczyć iż zamek nie został zburzony, a gruzy wywiezione. Rozbiórka postępowała stopniowo. Zamkowe cegły były wykorzystywane do murowania innych obiektów w okolicy, m.in. dzwonnicy przy kościele św. Wacława w Głuchowie, której budowę  zakończono w 1821 roku. Tak o rawskiej warowni pisał jeden z dziewiętnastowieczych historyków:

Zamek – „rawski na wzgórzu ręką ludzką usypanem i rzeką Rawką oblanem wznosił się okazale … Budowany w czworogran, którego każdy boka miał po sto łokci długości a grubości pięć łokci, wysoki na cztery piętra, murem w około obwiedziony; sklepy pod całym gmachem rozciągały się. Zdobiły go cztery wieże, a przystęp do niego ułatwiał most zwodzony na łańcuchach.”

F. Kozłowski- ” Dzieje Mazowsza za panowania książąt”- Warszawa 1858

Czasy obecne

Do czasów dzisiejszych dotrwały jedynie oryginalne fundamenty oraz przyziemie baszty, która do dziś stanowi dominantę obiektu, dumnie przypominając o średniowiecznej historii tego miejsca. Zamek został częściowo odbudowany w 1957 roku. Obecnie w wieży zamku znajduje się jedna z ekspozycji Muzeum Ziemi Rawskiej, a dawny dziedziniec obiektu jest wykorzystywany do organizacji lokalnych festynów i turniejów rycerskich.

Ponadto w Rawie Mazowieckiej znajdują się takie zabytki jak:

  • Dworzec Kolei Wąskotorowej Rogów – Rawa – Biała z 1922 roku
  • Park Miejski w stylu angielskim z oryginalnym XIX wiecznym drzewostanem
  • Rynek Miejski
  • Zespół Klasztorny Jezuitów, XVII-XVIII w.: kościół, obecnie parafialny p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP, dzwonnica, kolegium, obecnie plebania
  • Ratusz Miejski z lat 1822-1824, wzniesiony według projektu Bonifacego Witkowskiego

Rawa Maz. – 30 km (1 h 30 min jazdy kolejką, 45 min samochodem) od stacji Rogów Towarowy Wąsk.
zamek – 1000 m (15 min pieszo) od stacji Rawa Maz.
Zwiedzanie – pasażerowie pociągów zamówionych przez grupy zorganizowane (patrz Oferta dla grup) mogą zwiedzić dziedziniec zamku wraz z kolejkowym przewodnikiem
.

do góry

kreska

Zalew „Tatar” w Rawie

Zalew „Tatar” to sztuczny zbiornik wodny na obrzeżach Rawy Mazowieckiej, powstały przez spiętrzenie rzeki Rawki. Rzeka ta na całej długości stanowi rezerwat przyrody – jedyny rezerwat wodny na terenie województwa łódzkiego.

Zbiornik „Tatar” podzielony jest na 2 podzbiorniki. Większy o powierzchni ponad 55 hektarów ma charakter rekreacyjny, mniejszy jest pod ochroną. U ujścia większego zbiornika zlokalizowana jest niewielka elektrownia wodna.

zalew_tatar

Nad zbiornikiem znajdują się: hotel i pole namiotowe, plaża i kąpielisko strzeżone dla dzieci i dorosłych. Znajdą tu Państwo także wypożyczalnię sprzętu wodnego, a w jej ofercie m.in. kajaki, rowery wodne, a nawet żaglówki. Ponadto do Państwa dyspozycji są korty tenisowe, boiska do siatkówki, a także pola do mini golfa. Jak by tego było mało ofertę dopełniają sale gimnastyczne z siłowniami i saunami. Zalew to również idealne miejsce dla wędkarzy. Strefa ciszy gwarantuje relaks i spokój, a w takich warunkach i przy odrobinie cierpliwości nietrudno o taaaaką rybę.

Rawa Maz. – 30 km (1 h 30 min jazdy kolejką, 45 min samochodem) od stacji Rogów Towarowy Wąsk.
zalew – 1000 m (15 min pieszo) od stacji Rawa Maz.

do góry

kreska

Kościół św. Wojciecha w Białej (XVI w.)

Zabytkowy kościół parafialny swój obecny wygląd zawdzięcza odbudowom po pożarach w końcu XVII w. oraz w 1846 r. oraz dobudowaniu w 2. poł. XIX w. neogotyckiej fasady. Obecna świątynia stoi na miejscu starszego kościoła, pochodzącego z XIII, a może nawet XII w. We wnętrzu znajduje się unikatowa, barokowa, bogato zdobiona ambona w kształcie łodzi żaglowej. Uwagę przykuwa także XVII-wieczna chrzcielnica (z XV-wieczną misą) oraz organy pochodzące z XIX w. Ściany pkryte są wyjątkowymi malowidłami, wykonanymi technikami al fresco i al secco.

Kościół pw. św. Wojciecha jest zarazem Sanktuarium Matki Bożej Miłosiernej, gdyż znajduje się w nim fundowany przez królową Bonę cudowny obraz Matki Boskiej Miłosiernej. Wizerunek ten, nieznanego autorstwa, namalowany jest na desce.

kosciol_biala

W pobliżu kościoła znajduje się zbudowana w okresie międzywojennym ceglana dzwonnica oraz powstała w początkach ubiegłego stulecia plebania. Teren kościoła otoczony jest pięknym kamiennym ogrodzeniem, zbudowanym na przełomie XIX i XX w.

Biała Rawska – 50 km (2 h 30 min jazdy kolejką, 1 h min samochodem) od stacji Rogów Towarowy Wąsk.
zabytkowy kościół – 1000 m (15 min pieszo) od stacji Biała Rawska.
Zwiedzanie – pasażerowie pociągów zamówionych przez grupy zorganizowane (patrz Oferta dla grup) mogą zwiedzić kościół wraz z kolejkowym przewodnikiem
.

do góry