Archiwum aktualności:

Aktualności

kreska

03.07.2017 – Biuletyn Historyczny FPKW

Nasza Fundacja, obok opiekowania się zabytkową Koleją Rogowską, prowadzi też szereg działań związanych z popularyzacją wiedzy o historii polskich kolei wąskotorowych. Wielokrotnie razem z muzeami regionalnymi inicjowaliśmy i organizowaliśmy wiele wystaw dotyczących m.in. Kolei Rogowskiej, Kolei Myszynieckiej, Kolei Wieluńskiej czy Kolei Zwierzynieckiej. Nasi wolontariusze są także autorami wielu artykułów czy pozycji książkowych dotyczących historii wąskotorówek na terenie naszego kraju. Dziś prezentujemy nowe przedsięwzięcie – pierwszy numer Biuletynu Historycznego Fundacji Polskich Kolei Wąskotorowych. Numer ten poświęcony jest historycznej kolorystyce lokomotyw serii Lxd2, powszechnie występujących na Kolei Wąskotorowej Rogów – Rawa – Biała a także na większości innych kolei wąskotorowych w Polsce.

Ten i kolejne numery biuletynu dostępne będą na stronie naszej fundacji – www.fpkw.org w zakładce Biuletyn Historyczny FPKW.

Biuletyn będzie publikowany nieregularnie, w miarę powstawania kolejnych opracowań. Każdy numer publikowany będzie w popularnym formacie PDF. Dostęp do biuletynu jest nieograniczony i bezpłatny. Mamy nadzieję że każdy pasjonat historii kolejnictwa, zarówno początkujący jak i ten bardziej doświadczony, znajdzie w nim coś dla siebie.

Życzymy miłej lektury!

kreska

29.06.2017 – uruchamiamy Lxd2-264

Prace przy uruchomianiu naszego dotychczas „zimnego” eksponatu – lokomotywy Lxd2-264 przebiegają obiecująco

Po 17 latach postoju udało się już uruchomić silnik i szereg innych podzespołów lokomotywy

Oczywiście nie zapominamy o najbardziej rzucającym się w oczy mocno już zaniedbanym wyglądzie – równolegle do prac technicznych zaczynamy także przygotowania do zewnętrznej renowacji

Na zakończenie tej relacji krótki filmik:

Gorące podziękowania dla zaangażowanych w prace wolontariuszy 🙂

A pracowity dzień zakończyła malownicza tęcza nad rogowskim elewatorem 😉

kreska

31.05.2017 – przygotowania do obchodów urodzin „Lydek”

W ramach planowanych przez nas obchodów 50-tych urodzin naszych „Lydek” (szczegóły tutaj) niedawno rozpoczęliśmy zbiórkę niezbędnych na ten cel środków (portal zbiórki tutaj). Choć nasza akcja trwa raptem kilka dni już udało nam się zebrać 2.010 zł! Wszystkim naszym darczyńcom gorąco dziękujemy!

kreska

28.05.2017 – kursy planowe i prace

W miniony weekend pogoda dopisała. Nasze zabytkowe pociągi przewiozły ponad 300 pasażerów! Punkt gastronomiczny na stacji w Jeżowie cieszył się dużą popularnością.

Na stacji w Rogowie gościliśmy także II Królewski Rajd Pojazdów Zabytkowych

By uatrakcyjnić pobyt w Jeżowie cały czas pracujemy nad budową zaplecza gastronomicznego. Rozpoczęliśmy już obróbkę ciesielską podwalin które będą elementem konstrukcji budynków stylizowanych na dawną drewnianą architekturę przemysłową.

Poza pracami ciesielskimi trwały także inne prace. Między innymi kończono zabudowę kabin prysznicowych w umywalniach dla pracowników i wolontariuszy, przycinano podkłady staroużyteczne oraz zdemontowano resory z wózków wagonu letniego które pojadą do specjalistycznego zakładu naprawczego w celu ich regeneracji.

Ku końcowi zbliża się także naprawa rewizyjna wagonu bagażowo-pocztowego. W najbliższych tygodniach znów będzie można spotkać go na szlaku w składzie naszych zabytkowych pociągów!

 

kreska

19.05.2017 – naprawa parowozu Px48-1911

Przygotowania do powrotu pociągów parowych na Kolej Rogowską nabierają tempa! Na skutek wielu starań i prac m.in. naszej Fundacji udało się pomóc w znalezieniu środków na uruchomienie zabytkowej lokomotywy parowej. W projekt zaangażowały się m.in. Powiat Rawski, Gmina Rogów, Fundacja Grupy PKP oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Z przyjemnosią informujemy że w dniu dzisiejszym Powiat Rawski ogłosił przetarg na wykonanie naprawy głównej jednego z parowozów – Px48-1911. Szczegółowe informacje o przetargu można znaleźć na stronie Powiatu Rawskiego – http://www.bip.powiatrawski.pl/redir,przetargi?zamowienie_publiczneID=277 Na podstronie dot. naszego taboru zamieszczony opis tej konkretnej maszyny – http://kolejrogowska.pl/?page_id=7093

px1911_pomalowany

Realizacja zadania polegającego na uruchomieniu zabytkowego parowozu pozwoli wznowić kursowanie wąskotorowych pociągów parowych będących przez wiele dziesięcioleci nieodłącznym elementem lokalnego krajobrazu kulturowego. Należy podkreślić że kolej, na której stacjonuje i użytkowany będzie zabytkowy parowóz, jest obecnie już ostatnią czynną koleją wąskotorową w województwie łódzkim.