Archiwum aktualności:

Aktualności

kreska

01.10.2017 – 50. urodziny Lyd-ek

fot. Panoramik

W pierwszą niedzielę października obchodziliśmy 50. urodziny naszych lokomotyw Lyd1. Z tej okazji lokomotywy-jubilatki zostały odwiedzone przez 60 zabytkowych samochodów Łódzkiego Ruchu Klasyków. Dodatkowo towarzyszyły nam Koło Gospodyń Wiejskich z położonej nieopodal Rogowa miejscowości Wągry a także pszczelarze z pasieki w Przyłęku Dużym.

Na kolei można było podziwiać dwie lokomotywy – Lyd1-204 w odtworzonym malowaniu fabrycznym (oliwkowe z czerwonymi czołownicami) oraz Lyd1-215 w malowaniu PKP po 1974 r. (zielone z pomarańczowymi czołownicami i pasami).

Pociągi jubileuszowe kursowały na odcinku Rogów – Jeżów.

Poza dużymi oryginałami, w położonej na stacji Rogów Towarowy Wąsk. izbie muzealnej Magazyn No. 1, mozna było obejrzeć miniaturę lokomotywy Lyd1 kursującą po makiecie modułowej.

 

 

Zabytkowe samochody budziły ogromne zainteresowanie pasażerów pociągów jak i mieszkańców Rogowa którzy przychodzili odwiedzać stację naszej kolei.

Kursy zabytkowych pociągów cieszyły się dużym powodzeniem. Przewieźliśmy blisko pół tysiąca pasażerów.

Dodatkową atrakcją były kursy drezyn ręcznych organizowane na odcinku Jeżów – km 9,0 (w stronę przystanku Białynin). Jazdy drezynowe cieszyły się dużą popularnością.

Serdecznie dziękujemy wszystkim którzy wsparli renowację lokomotyw Lyd1 oraz wszystkim którzy pracowali przy przygotowaniu obchodów 50. urodzin lokomotyw Lyd1!

Na koniec ciekawostka – zdjęcie z wyjazdu drezyn ręcznych ciągniętych wózkiem motorowym Wmc009 ze stacji Rogów Towarowy Wąsk. do Jeżowa w niedzielę o godz. 05:30 rano. 🙂

Poniżej ten sam skład w Jeżowie.

kreska

17.09.2017 – prace lakiernicze

Pomimo niesprzyjającej aury prowadzimy prace renowacyjne przy naszym taborze.

Po ekspozycji przed dworcem Łódź Fabryczna nasz parowóz Px48-1783 wymagał oczyszczenia z resztek folii aluminiowej. Jedynym rozwiązaniem okazało się jego całkowite wypiaskowanie, pokrycie podkładem antykorozyjnym i odmalowanie.

Px48-1783 już odmalowany, teraz na sprzyjającą pogodę by ukończyć przy nim drobne prace kosmetyczne

Dzięki zbiórce, której uczestnikom gorąco dziękujemy, stało się możliwe przeprowadzenie zewnętrznej renowacji naszych lokomotyw obchodzących w tym roku swój 50. jubileusz.

Lyd1-204 sprowadzona przez Fundację z Cukrowni Tuczno została już oczyszczona z ognisk korozji, pokryta farbą antykorozyjną i podkładową. Teraz czeka ją już tylko finalne lakierowanie 🙂

Lokomotywa poddawana obecnie renowacji będzie miała przywrócony wzór malowania stosowany przed 1974 r. W następnej kolejności przeprowadzimy renowację jeżdżącej Lyd1-215 zgodnie z wzorem stosowanym po 1974 r., tak aby obydwie mogły się jak najlepiej zaprezentować już za dwa tygodnie podczas niedzielnych obchodów ich 50. urodzin. (kliknij tu aby dowiedzieć się więcej)

kreska

01.09.2017 – zakończenie zbiórki na „50. urodziny Lyd-ki”

Zbiórka z okazji 50. urodzin lokomotyw Lyd1 na portalu zrzutka.pl zakończona. Łącznie zebraliśmy 4 000 zł ! Szczegóły dotyczące jubileuszu zobaczyć można na podstronie dot. tego wydarzenia – 50. urodziny Lyd-ki

Gorąco dziękujemy wszystkim, którzy wzięli w niej udział 🙂

Dzięki uzyskanym od Państwa środkom planujemy przeprowadzić renowację zewnętrzną obydwu naszych „Lydek”. W tym celu zakupiliśmy już specjalistyczne lakiery. Ponadto zakupiliśmy już niezbędne nowe akumulatory do jednej z naszych „Lydek” (4 szt.) a w odlewni żeliwa zamówiliśmy także dwa komplety nowych klocków hamulcowych (razem 12 szt.).

Planujemy zamówić repliki brakujących tabliczek fabrycznych na ostoi oraz tabliczek opisowych, umieszczonych oryginalnie w kabinie maszynisty na pulpicie.

Tabliczka fabryczna

Tabliczka opisująca dźwignię nawrotnika ustalającą kierunek jazdy lokomotywy

W czasie zaplanowanych na niedzielę 01.10.2017 obchodów urodzinowych obydwie nasze „Lydki” będą miały odnowioną malaturę zewnętrzną. Tego dnia jedna z nich będzie kursowała do Jeżowa z pociągiem turystycznym a druga będzie eksponowana przy peronie na stacji Rogów Towarowy Wąsk.

Choć teraz czynna będzie tylko jedna „Lydka” naszym planem jest uruchomienie drugiej przed przyszłorocznym sezonem. Dlatego całość dochodów uzyskanych w dniu urodzinowej parady zostanie przeznaczona na ten cel.

kreska

22.08.2017 – historyczny samochód na historycznej kolei

Jeden z naszych wolontariuszy – Damian S. jest właścicielem doskonale utrzymanego Fiata 126p. Poniżej prezentujemy kilka ciekawych ujęć „malucha” na rogowskiej stacji które zostały uchwycone kilkanaście dni temu. W ostatnich 20 latach funkcjonowania kolei wąskotorowych pod szyldem PKP „maluchy” były popularnymi samochodami także wśród kolejarzy. Stąd ich obecność na naszej kolei była naturalnym elementem ówczesnego krajobrazu 🙂

fot. Damian S.

fot. Damian S.

fot. Damian S.

fot. Damian S.

fot. Damian S.

kreska

zaproszenie na warsztaty ciesielskie

 

Lubisz pracować w drewnie i chcesz w praktyce poznać dawne konstrukcje ciesielskie? Zapraszamy na warsztaty ciesielskie do Rogowa. W najbliższą sobotę 26.08.2017 r. od godz. 09:00 rozpoczynamy prace przy wykańczaniu konstrukcji budynku szkieletowego magazynu bagażowego który docelowo zostanie ustawiony na naszej stacji w Jeżowie. Jeżeli chcesz wziąć udział w warsztatach zgłoś się na wolontariat@kolejrogowska.pl

Zapraszamy!