Archiwum aktualności:

Lyd1-211

kreska

16.03.2018 – Nasza lokomotywa Lyd1-204 wyrusza na naprawę

Dzisiaj nasza „Lydka”, która w ubiegłym roku obchodziła swoje 50. urodziny (informacja tutaj) została załadowana na ciężarówkę by wyruszyć na kompleksową naprawę:

1Teraz rozpocznie się niezbędny remont tej lokomotywy, który umożliwi przywrócenie jej do ruchu. Na pokrycie kosztów tej naprawy chcielibyśmy przeznaczyć całość 1% podatku przekazanego naszej Fundacji w 2018 r. Będzie nam niezwykle miło za wsparcie tego remontu poprzez wybór w rocznym zeznaniu PIT naszej Fundacji jako organizacji OPP, której zostanie przekazany 1% podatku. Wystarczy tylko wpisać w odpowiedniej rubryce zeznania podatkowego PIT:

nr KRS: 0000061869

cel szczegółowy: remont Lydki 204

Już w czasie załadunku do Rogowa powróciła zima, do wieczora całą stację przykryła śnieżna kołderka 😉

kreska

11.02.2018 – Pociągi zimowe

Dzisiejsza niedziela była już drugą tej zimy, podczas której na nasz szlak wyruszył zimowy pociąg.

Frekwencja dopisała, mimo, że w tym roku niestety nie można było podziwiać śniegu z okien naszego pociągu.

Wszystkim uczestnikom naszych przejazdów dziękujemy za wizytę 🙂

Osobne podziękowania należą się wszystkim naszym wolontariuszom zaangażowanym w przygotowania i obsługę pociągów zimowych 🙂

kreska

11.01.2018 – już niedługo ferie!

Ferie zbliżają się wielkimi krokami. Gdzie je spędzić? Najlepiej na Ziemi Brzezińskiej! Poza kursami naszych Pociągów Zimowych doskonale spędzicie czas morsując w Zalewie Batorówka lub uczestnicząc w wydarzeniach przygotowanych przez GOKSiR w Jeżowie.

Pobierz plakat informacyjny (PDF 1,6 MB):

kreska

07.01.2018 – montaż kotła w Parowozowni Rogów Wąsk.

W miniony weekend udało nam się przetransportować kocioł do kotłowni parowozowni. Został on ustawiony na specjalnie w tym celu wymurowanym fundamencie. Całość została przeniesiona do położonej poniżej gruntu kotłowni przy użyciu „żywej siły” i „kolejarskich metod” 🙂 Cała operacja była dość skomplikowana wobec sporej masy kotła wynoszącej 600 kg.

Całość prac dodatkowo utrudniało strome i wąskie wejście do kotłowni. Ponieważ w czasie samego transportu ciężkiego kotłq byli zajęci nie wykonaliśmy zdjęć w trakcie tych prac.

Instalacja ciepłociągów została wykonana z rur zgrzewanych które po próbie szczelności zostaną dodatkowo ocieplone pianką.

Całość prac ma na celu umożliwienie pracy warsztatu naszej kolei w porze zimowej.

kreska

09-10-12.2017 – prace zimowe

Zima coraz bliżej dlatego nie szczędzimy sił na przygotowania do starcia z zimowa aurą. W miniony weekend w kotłowni wykonaliśmy fundament pod nowy kocioł CO który będzie ogrzewał pomieszczenia parowozowni. Instalacja będzie bazowała na nowym, zautomatyzowanym kotle na eko-groszek.

Przed nami jeszcze wykonanie wylewki, co zaplanowano na kolejny weekend. Przy okazji prac murarskich odkopaliśmy i oczyściliśmy studzienkę odwadniającą.

Ponadto postępują prace przy pługu który oczekuje obecnie na nowe ramy okienne.

Dziękujemy wszystkim wolontariuszom zaangażowanym w prace! 🙂