Archiwum aktualności:

kreska

23-25.03.2018 – wolontariackie prace torowe

W miniony weekend trwały pierwsze w tym roku prace torowe. Piątkowy poranek przywitał nas nie najlepszą pogodą. Nad ranem prószył śnieg i wydawało się że roboty mogą nie dojść do skutku.

Na szczęście dość szybko się rozjaśniło i ociepliło, dzięki czemu ruszyliśmy do prac. Na pierwszy ogień poszła wstawka międzyrozjazdowa. Ze względu na jej trudne położenie, pomiędzy torem zwrotnym rozjazdu a skarpą rampy czołowej, jedynym rozwiązaniem był demontaż szyn.

Śnieg topniał a prace postępowały w najlepsze.

Następną lokalizacją objętą pracami był fragment toru na podrozjazdnicach dawnego rozjazdu nr 3 (zjazd z trójkąta w stronę st. Rogów Tow. Wąsk.).

W ramach prac w tym miejscu usunięto poszerzenie oraz wyboczenie toru.

Na deser został największy odcinek. Kompleksowa wymiana starych podrozjazdnic z dawnego rozjazdu nr 1 (wjazd na trójkąt od strony st. Rogów Osob. Wąsk.). W tym miejscu pracami zostało objęte całe przęsło torowe.

Ponieważ w ramach prac trzeba było wymienić stare długie podrozjazdnice kopania było całkiem sporo.

Po odkopaniu toru, demontażu starych i montażu nowych podkładów przystąpiono do balastowania nowo zabudowanego toru tłuczniem oraz rozplantowania nadmiaru ziemi.

Następnie podniesienie i podbijanie podkładów przy użyciu maszyny typu Cobra.

Po pierwszym podbijaniu pomiary i dalsze podbijanie w celu skorygowania wartości przechyłki do wymiaru nominalnego.

Na koniec tor prezentuje się bardzo dobrze. Po takim remoncie ten odcinek trasy posłuży wiele, wiele lat.

Prace przeprowadzili wolontariusze FPKW. Wszystkim bardzo gorąco dziękujemy za wspólnie spędzony czas i okazaną pomoc. Część osób dopiero rozpoczęła swoją przygodę z Koleją Rogowską! Czy było fajnie?

Pewnie że tak! Chcesz do nas dołączyć? Zgłoś się pisząc e-mail na adres wolontariat@kolejrogowska.pl

 

kreska

16.03.2018 – Nasza lokomotywa Lyd1-204 wyrusza na naprawę

Dzisiaj nasza „Lydka”, która w ubiegłym roku obchodziła swoje 50. urodziny (informacja tutaj) została załadowana na ciężarówkę by wyruszyć na kompleksową naprawę:

1Warto przypomnieć, że lokomotywa ta została odkupiona w 2010 r. z likwidowanej wówczas Cukrowni Tuczno (informacja o transporcie tutaj) dzięki wpłatom 1% dla naszej Fundacji dokonanym w 2009 r., oczywiście gorąco za nie dziękujemy. Teraz rozpocznie się niezbędny remont tej lokomotywy, który umożliwi przywrócenie jej do ruchu. Na pokrycie kosztów tej naprawy chcielibyśmy przeznaczyć całość 1% podatku przekazanego naszej Fundacji w 2018 r. Będzie nam niezwykle miło za wsparcie tego remontu poprzez wybór w rocznym zeznaniu PIT naszej Fundacji jako organizacji OPP, której zostanie przekazany 1% podatku. Wystarczy tylko wpisać w odpowiedniej rubryce zeznania podatkowego PIT:

nr KRS: 0000061869

cel szczegółowy: remont Lydki 204

Już w czasie załadunku do Rogowa powróciła zima, do wieczora całą stację przykryła śnieżna kołderka 😉