Archiwum aktualności:

kreska

26.11.2017 – tablice informacyjne na stacji Rogów

W miniony weekend zamontowaliśmy ostatnie tablice informacyjne w obrębie dworca normalnotorowego. Tablica w przejściu podziemnym została sfinansowana przez PKP PLK S.A. i kieruje podróżnych w stronę stacji Rogów Osobowy Wąsk. oraz do Arboretum.

Tablica na budynku dworca została wspólnie sfinansowana przez FPKW i Arboretum, a zgody na montaż udzieliło PKP S.A. Tablica, podobnie jak w przejściu podziemnym, kieruje podróżnych w stronę stacji naszej kolei jak i w stronę Arboretum.

Dodatkowo, w poczekalni dworcowej, również za zgodą PKP S.A. umieściliśmy tablicę na plakaty naszej kolei.

Mamy nadzieję że tablice przyczynią się do poprawy informacji dla pasażerów przybywających do Rogowa koleją normalnotorową.

kreska

25.11.2017 – „Na Muzyce w Wilkowicach”

W sobotę odbyła się prezentacja kolejnego produktu Wsi Różanej – Wilkowic pn. „Na Muzyce w Wilkowicach”. Podczas tego spotkania zaprezentowaliśmy przed mieszkańcami i przedstawicielami samorządów historię i dzień dzisiejszy naszej zabytkowej kolei.

Serdecznie dziękujemy za to spotkanie, a Wilkowiczanom życzymy wielu turystów.

kreska

25.11.2017 – Święto Kolejarza

kreska

20.11.2017 – powołanie Lokalnej Organizacji Turystycznej „Ziemia Brzezińska”

Z przyjemnością informujemy że w poniedziałek 20 listopada 2017 r. podmioty turystyczne oraz osoby zajmujące się turystyką działające na Ziemi Brzezińskiej powołały do życia Lokalną Organizację Turystyczną „Ziemia Brzezińska”. Stowarzyszenie zajmie się koordynacją działań branży turystycznej w regionie.

Co ważne, mamy swojego przedstawiciela w Zarządzie nowej organizacji. W Zarządzie nowej organizacji zasiadają:
Prezes Zarządu – pan Wojciech Węgrzynowski, Park Rozrywki Kołacinek
Wiceprezes Zarządu – pani Agnieszka Kostrzewska, Strefa Rowerowa Brzeziny
Członek Zarządu – pan Zbigniew Bator, Zalew Batorówka
Członek Zarządu – pan Adam Wawrzyniak, Fundacja Polskich Kolei Wąskotorowych
Członek Zarządu – pan Bartłomiej Lipski.

Po rejestracji stowarzyszenia każda osoba fizyczna lub prawna, zainteresowana członkostwem, będzie mogła przystąpić do tej organizacji.

kreska

11-12.11.2017 – kolejne prace weekendowe

Weekend upłyną nam na pracach torowo – taborowych. W ramach przygotowań do kursów zimowych oczyściliśmy łuk toru pomiędzy Rogowem Osobowym Wąsk. a Rogowem Towarowym Wąsk. z nadmiaru ziemi. W ubiegłym sezonie z tego powodu nasze pociągi zimowe odjeżdżały ze stacji towarowej. W sezonie 2018 pociągi zimowe będą już mogły odjeżdżać ze stacji osobowej co z pewnością ułatwi przesiadki z pociągów normalnotorowych.

Pogoda nie pomagała. Chwilowo padał deszcz a nawet grad. Niemniej, dzięki wytrwałym torowcom, udało się nam osiągnąć efekt końcowy 🙂

Poza tym szykowaliśmy zestawy kołowe do zabudowy pod naszym najstarszym wagonem pasażerskim z 1904 r.

Postępowały także prace przy lokomotywie Lxd2-264. Pieczołowicie oczyszczone czołownice zostały pokryte pierwszą warstwą farby podkładowej. Kontynuowaliśmy też szpachlowanie wszystkich nierówności pudła.

Poza torami i taborem warto zadbać o informacje w terenie które pomogą do nas trafić. Skończyliśmy wykonanie tablicy informacyjnej (robionej we współpracy z Arboretum) która niedługo pojawi się na budynku dworca normalnotorowego.

A na koniec weekendu zrobiliśmy inwentaryzację oznakowania na trasie od autostrady A2 do Rogowa. Wkrótce przygotujemy odpowiednią dokumentację i wystąpimy do zarządców dróg o uzupełnienie oznakowania o znaki kierujące do naszej kolei.

Chcesz nam pomóc? Zgłoś się na wolontariat@kolejrogowska.pl Zapraszamy! 🙂

kreska

28-29.10.2017 – wolontaryjne prace weekendowe

W miniony weekend mieliśmy plany zarówno dotyczące prac w parowozowni jak i na zewnątrz. Niestety deszczowa pogoda okraszona silnym wiatrem skutecznie zniechęciła nas do prac na zewnątrz.

W związku z brakiem sprzyjającej aury prace skupiły się na taborze. Wykonaliśmy m.in. regulację zamków w wagonie Bxhpi1908 (3Aw), naprawiliśmy hamulec w wózku motorowym Wmc009, kontynuowaliśmy prace przy malaturze lokomotywy Lxd2-264. Pomierzyliśmy pozostałości wideł maźniczych w wagonie Bhi1130 (Hoffmann) i wykonaliśmy kilka innych prac.

Prace dotyczyły m.in. lokomotywy Lxd2-264. Kontynuowane były zaprawki lakiernicze i prace przy szpachlowaniu. Kolory wykorzystywanych farb podkładowych mogą sugerować metamorfozę lokomotywy w konwencję Hello Kitty 🙂 Śpieszymy uspokoić że to tylko stan przejściowy.

Nasz najstarszy wagon osobowy z 1904 r. jest przygotowywany do powrotu na koła. Obecnie stoi na kobyłkach przed parowozownią. Wykonaliśmy już pomiary pozostałości wideł maźniczych. Obecnie w przygotowaniu są takie detale jak maźnice i panewki. Więcej o wagonie można przeczytać na podstronie poświęconej jego historii.

Na koniec ciekawostka. W miniony weekend przeprowadziliśmy rewizję zestawów kołowych od lekkiej drezyny spalinowej. Prace wymagały m.in. przeróbki maźnic w zakresie mocowania resorów. Następnym etapem będzie zabudowa hamulca na ostoi pojazdu.

Wszystkich chętnych do pomocy zapraszamy do dołączenia do nas! Wystarczy napisać e-mail ze zgłoszeniem na adres wolontariat@kolejrogowska.pl 🙂