Archiwum aktualności:

kreska

11-12.11.2017 – kolejne prace weekendowe

Weekend upłyną nam na pracach torowo – taborowych. W ramach przygotowań do kursów zimowych oczyściliśmy łuk toru pomiędzy Rogowem Osobowym Wąsk. a Rogowem Towarowym Wąsk. z nadmiaru ziemi. W ubiegłym sezonie z tego powodu nasze pociągi zimowe odjeżdżały ze stacji towarowej. W sezonie 2018 pociągi zimowe będą już mogły odjeżdżać ze stacji osobowej co z pewnością ułatwi przesiadki z pociągów normalnotorowych.

Pogoda nie pomagała. Chwilowo padał deszcz a nawet grad. Niemniej, dzięki wytrwałym torowcom, udało się nam osiągnąć efekt końcowy 🙂

Poza tym szykowaliśmy zestawy kołowe do zabudowy pod naszym najstarszym wagonem pasażerskim z 1904 r.

Postępowały także prace przy lokomotywie Lxd2-264. Pieczołowicie oczyszczone czołownice zostały pokryte pierwszą warstwą farby podkładowej. Kontynuowaliśmy też szpachlowanie wszystkich nierówności pudła.

Poza torami i taborem warto zadbać o informacje w terenie które pomogą do nas trafić. Skończyliśmy wykonanie tablicy informacyjnej (robionej we współpracy z Arboretum) która niedługo pojawi się na budynku dworca normalnotorowego.

A na koniec weekendu zrobiliśmy inwentaryzację oznakowania na trasie od autostrady A2 do Rogowa. Wkrótce przygotujemy odpowiednią dokumentację i wystąpimy do zarządców dróg o uzupełnienie oznakowania o znaki kierujące do naszej kolei.

Chcesz nam pomóc? Zgłoś się na wolontariat@kolejrogowska.pl Zapraszamy! 🙂

kreska

28-29.10.2017 – wolontaryjne prace weekendowe

W miniony weekend mieliśmy plany zarówno dotyczące prac w parowozowni jak i na zewnątrz. Niestety deszczowa pogoda okraszona silnym wiatrem skutecznie zniechęciła nas do prac na zewnątrz.

W związku z brakiem sprzyjającej aury prace skupiły się na taborze. Wykonaliśmy m.in. regulację zamków w wagonie Bxhpi1908 (3Aw), naprawiliśmy hamulec w wózku motorowym Wmc009, kontynuowaliśmy prace przy malaturze lokomotywy Lxd2-264. Pomierzyliśmy pozostałości wideł maźniczych w wagonie Bhi1130 (Hoffmann) i wykonaliśmy kilka innych prac.

Prace dotyczyły m.in. lokomotywy Lxd2-264. Kontynuowane były zaprawki lakiernicze i prace przy szpachlowaniu. Kolory wykorzystywanych farb podkładowych mogą sugerować metamorfozę lokomotywy w konwencję Hello Kitty 🙂 Śpieszymy uspokoić że to tylko stan przejściowy.

Nasz najstarszy wagon osobowy z 1904 r. jest przygotowywany do powrotu na koła. Obecnie stoi na kobyłkach przed parowozownią. Wykonaliśmy już pomiary pozostałości wideł maźniczych. Obecnie w przygotowaniu są takie detale jak maźnice i panewki. Więcej o wagonie można przeczytać na podstronie poświęconej jego historii.

Na koniec ciekawostka. W miniony weekend przeprowadziliśmy rewizję zestawów kołowych od lekkiej drezyny spalinowej. Prace wymagały m.in. przeróbki maźnic w zakresie mocowania resorów. Następnym etapem będzie zabudowa hamulca na ostoi pojazdu.

Wszystkich chętnych do pomocy zapraszamy do dołączenia do nas! Wystarczy napisać e-mail ze zgłoszeniem na adres wolontariat@kolejrogowska.pl 🙂