Archiwum aktualności:

kreska

31.05.2017 – przygotowania do obchodów urodzin „Lydek”

W ramach planowanych przez nas obchodów 50-tych urodzin naszych „Lydek” (szczegóły tutaj) niedawno rozpoczęliśmy zbiórkę niezbędnych na ten cel środków (portal zbiórki tutaj). Choć nasza akcja trwa raptem kilka dni już udało nam się zebrać 2.010 zł! Wszystkim naszym darczyńcom gorąco dziękujemy!

kreska

28.05.2017 – kursy planowe i prace

W miniony weekend pogoda dopisała. Nasze zabytkowe pociągi przewiozły ponad 300 pasażerów! Punkt gastronomiczny na stacji w Jeżowie cieszył się dużą popularnością.

Na stacji w Rogowie gościliśmy także II Królewski Rajd Pojazdów Zabytkowych

By uatrakcyjnić pobyt w Jeżowie cały czas pracujemy nad budową zaplecza gastronomicznego. Rozpoczęliśmy już obróbkę ciesielską podwalin które będą elementem konstrukcji budynków stylizowanych na dawną drewnianą architekturę przemysłową.

Poza pracami ciesielskimi trwały także inne prace. Między innymi kończono zabudowę kabin prysznicowych w umywalniach dla pracowników i wolontariuszy, przycinano podkłady staroużyteczne oraz zdemontowano resory z wózków wagonu letniego które pojadą do specjalistycznego zakładu naprawczego w celu ich regeneracji.

Ku końcowi zbliża się także naprawa rewizyjna wagonu bagażowo-pocztowego. W najbliższych tygodniach znów będzie można spotkać go na szlaku w składzie naszych zabytkowych pociągów!

 

kreska

19.05.2017 – naprawa parowozu Px48-1911

Przygotowania do powrotu pociągów parowych na Kolej Rogowską nabierają tempa! Na skutek wielu starań i prac m.in. naszej Fundacji udało się pomóc w znalezieniu środków na uruchomienie zabytkowej lokomotywy parowej. W projekt zaangażowały się m.in. Powiat Rawski, Gmina Rogów, Fundacja Grupy PKP oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Z przyjemnosią informujemy że w dniu dzisiejszym Powiat Rawski ogłosił przetarg na wykonanie naprawy głównej jednego z parowozów – Px48-1911. Szczegółowe informacje o przetargu można znaleźć na stronie Powiatu Rawskiego – http://www.bip.powiatrawski.pl/redir,przetargi?zamowienie_publiczneID=277 Na podstronie dot. naszego taboru zamieszczony opis tej konkretnej maszyny – http://kolejrogowska.pl/?page_id=7093

px1911_pomalowany

Realizacja zadania polegającego na uruchomieniu zabytkowego parowozu pozwoli wznowić kursowanie wąskotorowych pociągów parowych będących przez wiele dziesięcioleci nieodłącznym elementem lokalnego krajobrazu kulturowego. Należy podkreślić że kolej, na której stacjonuje i użytkowany będzie zabytkowy parowóz, jest obecnie już ostatnią czynną koleją wąskotorową w województwie łódzkim.

kreska

07.05.2017 – roboty budowlane na st. Jeżów

Sezon ruszył już pełną parą. Pogoda, mimo że turystyce nie sprzyja, pozwala na prowadzenie robót budowlanych. Na stacji w Jeżowie, na wylanych w ubiegłym roku fundamentach zrobiliśmy już ceglane podmurówki pod budynki toalety i zaplecza gastronomicznego. Obiekty te w znaczący sposób poprawią standard obsługi naszych pasażerów. Mamy nadzieję że całość prac uda się sfinalizować jeszcze w tym sezonie.