Archiwum aktualności:

kreska

Projekt „Kolej 2022”

Rogów, dnia 21.11.2014

Szanowni Państwo!

Serdecznie dziękujemy za głosy na projekt rewitalizacji KWRRB w plebiscycie „Kolej 2022”, organizowanym przez Centrum Zrównoważonego Transportu. Wykazane poparcie społeczne tego projektu jest bardzo ważne dla doprowadzenia do jego realizacji. Dzięki Państwa ocenom to właśnie Kolej Rogowska zebrała największą ilość głosów wśród projektów w województwie łódzkim. O dalszych losach projektu będziemy na bieżąco informować na naszej stronie, jak i na profilu KWRRB na Facebooku.

Zarząd i Wolontariusze FPKW

 

KWRRB_kolej2022

kreska

Cysterna Bormann Schwede i Ska / A. Koppel 1905

W Rogowie eksponowana jest dwuosiowa cysterna, której zbiornik wykonała warszawska spółka Bormann, Szwede i Ska,  a ramę i osie Artur Koppel około roku 1905.  Po wypadku jedną z osi wymieniono na starszą  z wagonu saskiego. Pierwotnie pracowała na sieci kolei kujawskich, służyła do przewozu melasy z cukrowni.
W trakcie renowacji w Rogowie odsłonięto pozostałości dawnych oznaczeń, w tym fragmenty numeru na czole cysterny:

cysterna rogow

Ostatnio na stronie ebay.de pojawiło się zdjęcie naszej cysterny z okresu okupacji na sieci kolei kujawskich (źródło: www.ebay.de):

cysterna

Widać tu wojenny parowóz austriacki (700 mm), przekuty na tor 750 mm, a za nim naszą cysternę. Numer się zgadza 🙂 Zdjęcia nie udało się nam niestety kupić z powodu zaporowej ceny (155 eur)…

kreska

31.10.2014 Dziękujemy za wsparcie :)

Dzięki uprzejmości Pani Małgorzaty z Warszawy nasza kolej wzbogaciła się o przesłony barwne do semaforów kształtowych w kolorach czerwonym i zielonym, oraz o piękną czapkę służby ruchu grupy zaszeregowania od 9 do 12.

Dziękujemy 🙂

Przesłony i czapka