Archiwum aktualności:

kreska

31.05.2012 – dotacje Zarządu Województwa Łódzkiego

Z przykrością informujemy, że złożony do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego wniosek o dofinansowanie uruchomienia zabytkowego parowozu Px48-1911 został odrzucony.

To już trzeci w historii odrzucony wniosek na remont tego parowozu. W ubiegłych latach FPKW wystąpiła z wnioskami do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wszystkie wnioski były poprawne pod względem formalnym i zostały odrzucone. Wysoki koszt remontu sprawia że uruchomienie zabytku ze środków własnych Fundacji jest niemożliwe.

Ostatni wniosek został złożony w bieżącym roku przez Powiat Rawski – właściciela zabytku. Dziękujemy wszystkim którzy poświęcili swój czas na skompletowanie wszystkich niezbędnych załączników do wniosku oraz opracowanie dokumentacji.

Ochrona zabytków – Dotacje, lodzkie.pl

Wykaz odrzuconych wniosków, lodzkie.pl

kreska

26-27.05.2012 – prace bieżące

W ubiegły weekend prowadziliśmy szereg prac m.in. przy kończeniu instalacji elektrycznej zasilającej latarnie oraz odświeżaniu malatury wagonów rumuńskich.

Ponadto udało się wymienić podrozjazdnice w rozjeździe nr 9 na stacji Rogów Towarowy Wąsk.

Prace rozpoczęto od usunięcia starych zniszczonych podrozjazdnic, oraz częściowego wykorytowania gruntu pod rozjazdem. Następnie wsunięto i zamocowano nowe podkłady. Wykorzystaliśmy staroużyteczne podkłady podarowane nam w ubiegłym roku przez Tramwaje Warszawskie.

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za tę darowiznę!

Kolejnym etapem było przywiezienie tłucznia (łącznie kilkanaście taczek), podniesienie toru windami i podsypaniu tłucznia pod podkłady.

Po długotrwałym i męczącym podbijaniu, oraz zabalastowaniu przestrzeni między podkładami rozjazd został oddany do ruchu. Mimo że efekt wydaje się niewielki warto wspomnieć że prace przy rozjeździe zajęły 3 osobowej brygadzie wolontariuszy cały dzień!

Dziękujemy wszystkim którzy wspierali kolejkę swoją pracą w ubiegły weekend!

kreska

19.05.2012 Kolejowa Noc Muzeów

W ramach Kolejowej Nocy Muzeów dzisiaj gościliśmy grupy turystów z Warszawy i Łodzi przywiezione tu specjalnymi pociągami PKP Intercity i Przewozów Regionalnych.

Zwiedzanie stacji rozpoczęło się jeszcze za dnia i obejmowało m.in. wizytę w naszym „Magazynie No.1”

Prezentowaliśmy także postęp prac przy remoncie wagonów osobowych typu 3Aw

Oprowadzanie odwiedzających nas grup trwało także po zmroku

Specjalnie na czas Nocy Muzeów został podświetlony nasz parowóz Px48

Oczywiście największą atrakcją był przejazd naszym rozświetlonym pociągiem…

…ruszającym z równie rozświetlonej w tym roku stacji

Gdy wszyscy już zajęli miejsca kierownik pociągu mógł podać sygnał odjazdu używając działającej latarki karbidowej

I nasz skład z niezwykłą prędkością pomknął w ciemną noc…

Gorące podziękowania dla wszystkich wolontariuszy zaangażowanych w organizację tegorocznej Kolejowej Nocy Muzeów oraz partnerów:

  • PKP Polskie Linie Kolejowe,
  • PKP Intercity,
  • Przewozy Regionalne,
  • PKP Energetyka.

Impreza odbyła się dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi.

kreska

12-13.05.2012 – uruchomienie historycznych latarni

W ostatni weekend trwały przygotowania do Kolejowej Nocy Muzeów. W ramach prac odświeżono wagony osobowe FAUR, zamontowano wyremontowaną prądnicę oświetleniową pod wagonem 1Aw oraz wywieszono linię napowietrzną i uruchomiono nowe drewniane latarnie!

Prace prowadziliśmy przez całą sobotę od godziny 7.00 do 24.00! Wszystkie prace montażowe były prowadzone z wysięgnika koszowego.

Przewody były montowane specjalnymi wiązaniami wg wytycznych ze starych książek o liniach teletechnicznych. Na słupach znajdują się trzy pary przewodów. Na dolnym poprzeczniku jest linia niskiego napięcia zasilająca latarnie, na górnym linia telefoniczna zapowiadawcza (izolatory z paskiem wg standardów przedwojennych) oraz linia sieci zegarowej. W przyszłości chcemy wydłużyć linię teletechniczną do przystanku Rogów Osobowy Wąsk.

W latarniach zastosowaliśmy nowoczesne, energooszczędne żarówki metalohalogenkowe wraz z elektronicznymi statecznikami zamkniętymi w specjalnych stalowych skrzynkach (by nie raziły nowoczesnością 🙂 ).

Wysoka sprawność tego układu pozwoli teraz dużo taniej uruchamiać całonocne oświetlenie na wszystkich ośmiu latarniach. Dotychczas, ze względu na spore koszty energii uruchamialiśmy tylko trzy latarnie na kilka godzin po zmroku.

Wywieszenie całej linii wymagało wykonania aż 48 wiązań na przewodach o łącznej długości blisko 860 mb!

Wszystkie słupy otrzymały też tzw. „lokaty” zgodnie z historycznym wzorem – czyli tabliczki z kolejnym numerem słupa na linii (licznik) i rokiem ustawienia (mianownik).

Nocne zdjęcia działającej linii przedstawiamy poniżej. Ich autorem jest Michał Marcinkowski.

Serdecznie dziękujemy wszystkim którzy pracowali przy tej części projektu! Teraz przed nami remont peronu!

kreska

01-02.05.2012 – stawiamy słupy oświetleniowe

W ramach czynu 1-majowego, w długi weekend majowy stawialiśmy na stacji w Rogowie Towarowym historyczne drewniane latarnie oświetleniowe.

Najpierw konieczne było wykopanie głębokich dołów i ułożenie w ich pobliżu betonowych, ważących ponad 200 kg szczudeł.

Następnie słup był przykręcany do szczudła i uzbrajany we wsporniki i ceramiczne izolatory.

Teraz kolej na najbardziej spektakularny etap – stawianie słupa. Praktycznie wykonywała to jedna osoba przy użyciu wyciągarki ręcznej, pozostałe przy użyciu lin utrzymywały słup pod właściwym kątem i korygowały położenie szczudła.

Na koniec trzeba jeszcze zakopać szczudło…

…i odwiązać liny, którymi był ustawiany słup.

Efekt kilkudniowej pracy. Część słupów ma już zamontowane historyczne latarnie oświetleniowe, na pozostałych będą one założone później, podczas rozpinania przewodów.

Serdecznie dziękujemy wszystkim wolontariuszom ciężko pracującym przy zbrojeniu i stawianiu słupów oraz renowacji opraw świetlnych.

Łącznie wymieniliśmy 8 słupów, prace te realizujemy w ramach współfinansowanego ze środków UE projektu remontu peronu i oświetlenia na stacji w Rogowie Towarowym. Dokładamy wszelkich starań, aby nowe oświetlenie będzie rozświetlać naszą stację już podczas nieodległej „Kolejowej Nocy Muzeów”.

kreska

29.04.2012 Inauguracja sezonu turystycznego

Dzisiaj rozpoczęliśmy tegoroczny sezon turystyczny. Przez całą niedzielę w Rogowie odbywał się Pierwszowojenny Piknik Filmowy. Liczne atrakcje i doskonała letnia pogoda przyciągnęły do Rogowa tłumy gości – nasz skład pociągu wydłużyliśmy do pięciu wagonów osobowych!

Niewątpliwie najbardziej efektownie prezentowali się żołnierze w historycznych uniformach…

…którzy do transportów wojskowych używali także naszą drezynkę ręczną 😉

Narada sztabu w cieniu starego wagonu osobowego

Wystawa poświęcona wydarzeniom w okolicach Rogowa w czasie I. wojny światowej…

…oraz filmowi historycznemu obrazującemu te wydarzenia.

Relacja z tegorocznej inauguracji sezonu znalazła się także w Wiadomościach Łódzkiej TVP:

http://www.tvp.pl/lodz/informacja/lwd/wideo/29042012-1830/7215417

od minuty 5:10