Archiwum aktualności:

kreska

21.12.2011 – Kradzież przytwierdzeń szyn

W dniu 21.12.2011 roku dokonaliśmy rano bardzo nieprzyjemnego odkrycia – pomiędzy Jeżowem a Białyninem, na odcinku około 600 metrów skradziono podkładki oraz wkręty torowe. Linia na docinku za Jeżowem jest w rezultacie nieprzejezdna.

W wyniku oględzin przeprowadzonych z Policją stwierdziliśmy kradzież:

  • 1536 podkładek stalowych za kwotę 29 952,00 zł,
  • 4614 wkrętów stalowych za kwotę 17 533,20 zł,

oraz zniszczenie 460 podkładów drewnianych na kwotę 41 400,00 zł.

Łącznie straty w samych materiałach wyceniono na 88 885,20 zł zaś łączna masa ukradzionych akcesoriów to ponad 11,5 tony.

Sprawa została zgłoszona Policji, władzom samorządowym i konserwatorowi zabytków. Należy nadmienić że w listopadzie skradziono w tym samym miejscu 180 wkrętów i 58 podkładek.

Jeżeli tor nie zostanie odbudowany w najbliższym czasie, niemożliwe będzie uruchomienie cieszących się dużą popularnością pociągów planowych do Głuchowa, szeroko znanej imprezy turystycznej Pociąg do Zabytków, kursów z okazji lokalnych festynów w Rawie Mazowieckiej i Białej Rawskiej oraz pociągów na zamówienie m.in. dla grup z ośrodka w Ossie.

Obecnie czekamy na wyniki postępowania Policji. W prace nad rozwiązaniem sytuacji włączył się Starosta Rawski oraz poseł Krzysztof Kwiatkowski, który złożył stosowne interpelacje do Ministrów Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Informujemy że szlak kolejowy na odcinku Rogów – Jeżów jest przejezdny i wszystkie zaplanowane pociągi na tej trasie będą uruchomione. Na pozostałym odcinku prowadzone są regularne obchody toru przez wolontariuszy Fundacji Polskich Kolei Wąskotorowych.

kreska

18.12.2011 – Skrzynki od GAL-CHROMu

Firma GAL-CHROM Galwanizernia
ul. Małczewska 37
95-060 Brzeziny
tel. 604-626-370

wykonała dla nas nieodpłatnie ponowne cynkowanie wszystkich skrzynek okien przedziału pasażerskiego do wagonu 3Aw:

Za okazaną pomoc serdecznie dziękujemy!

kreska

12-18.12.2011 – 3Aw ciąg dalszy

W parowozowni kończone są prace nad zamknięciem Etapu 1 projektu unijnego związanego z odbudową wagonu 3Aw. W ostatnim czasie ukończono m.in. odtwarzanie dźwigienek – zamków mostków międzywagonowych:

Ponadto zaprojektowaliśmy, zamówiliśmy i odebraliśmy także elementy niezbędne na drugim etapie prac (wnętrze wagonu) takich jak części ramek okien drzwiowych:

Wszystkim pracującym przy projekcie gorąco dziękujemy!

kreska

16.12.2011 – FPKW Liderem Transportu Szynowego

W piątek 16 grudnia 2011 roku odebraliśmy prestiżowe wyróżnienie Lider Transportu Szynowego 2011 w kategorii Zabytki i Turystyka.

foto: http://sitkrp.radom.pl/

Fundacja Polskich Kolei Wąskotorowych, operator zabytkowej Kolei Wąskotorowej Rogów – Rawa – Biała, została wyróżniona tytułem Lider Transportu Szynowego 2011 w kategorii Zabytki i Turystyka. Wyróżnienie zostało przyznane przez komitet złożony z przedstawicieli Ministerstwa Infrastruktury, Urzędu Transportu Kolejowego, Polskiej Akademii Nauk, Instytutu Kolejnictwa i Forum Transportu Szynowego.

To pierwsze tak ważne wyróżnienia przyznane Fundacji za prowadzenie muzealnej wąskotorówki w Rogowie. Fundacja od 2002 roku gromadzi zabytkowe wagony, lokomotywy i urządzenia związane z kolejami wąskotorowymi z całej Polski, oraz prowadzi przewozy turystyczne historycznymi pociągami. Obecnie na stacji w Rogowie zgromadzono jedną z największych w Europie kolekcji zabytkowego taboru. Najstarsze eksponaty z kolekcji mają już ponad 120 lat. O wartości przedsięwzięcia świadczy fakt że jest ono prowadzone wyłącznie siłami społecznymi, bez żadnych dotacji.

Kolej Wąskotorowa Rogów – Rawa – Biała jest najdłuższą czynną koleją wąskotorową w Polsce, oraz ostatnią czynną wąskotorówką w Województwie Łódzkim.

kreska

03-04.12.2011 prace przy wagonach 3Aw

W naszej hali nieustająco trwają prace przy remoncie dwóch wagonów 3Aw.

Jeden z remontowanych wagonów ma już wstawione nowe blachy poszycia na dole pudła…

…a także na ścianach czołowych

Jednocześnie trwają prace nad elementami mocującymi mostki przejściowe i blokującymi je w pozycji zamkniętej.

Wszystkim wolontariuszom zaangażowanym w prace gorąco dziękujemy 🙂