Archiwum aktualności:

kreska

29-30.05.2010 – Dni Rawy

Przede wszystkim dziękujemy wszystkim dzięki którym cały szlak do Białej Rawskiej jest przejezdny (darczyńcy i wolontariusze z całej Polski, Koleje Mazowieckie, Powiat Rawski, Miasto Rawa)!

W sobotę i niedzielę z okazji festynu „Dni Rawy” między Rawą a Białą Rawską kursowały trzy pary pociągów dla osób indywidualnych. Poniżej skład kursujący w sobotę: lokomotywa Lxd2-265, 3 wagony rumuńskie, 3 wagony letniaki, wagon pocztowy i drezyna z dwoma drezynami ręcznymi na pace:

Nad całością czuwała liczna grupa wolontariuszy:

oraz wolontariuszek:

kreska

22.05.2010

Kolejny pracowity weekend na kolejce – trwała naprawa silnika (a konkretnie głowic) naszej najmniejszej lokomotywy spalinowej Wls40

Dla porównania zawór po wyjęciu z głowicy (po lewej) i po wstępnym oczyszczeniu (po prawej)

kreska

Nasza ekspozycja w Magazynie No.1 wzbogaciła się o cenny eksponat – zegar przemysłowy firmy Siemens, który został już uruchomiony i zainstalowany. Zegar trafił do nas z likwidowanych Widzewskich Zakładów Przemysłu Bawełnianego WI-MA S.A. w Łodzi (dawna Widzewska Manufaktura). Eksponat przez ostatnie ok. 70 lat pracował na przędzalni bawełny. W naszym muzeum znów ożył. Po oczyszczeniu i niezbędnej konserwacji został podłączony do naszej muzealnej sieci zegarowej i cały czas pokazuje aktualną godzinę!

Należy nadmienić że tego typu czasomierze były też dawniej bardzo popularne na dworcach kolejowych. Dziękujemy darczyńcom – Zarządowi WI-MA S.A. za jego nieodpłatne przekazanie.

Na naszym szlaku gościliśmy także kolegów drezyniarzy (www.drezyniarze.pl) – dziękujemy za kontrolę szlaku i zapraszamy ponownie w przyszłości 🙂

kreska

15.05.2010 – Kolejowa Noc Muzeów

W tegorocznej edycji Warszawskiej Nocy Muzeów pierwszy raz wzięła udział nasza kolej. W ciągu sześciu wspólnie spędzonych godzin uczestnicy imprezy odwiedzili Muzeum Kolejnictwa, Parowozownię w Skierniewicach i stację Rogów Towarowy Wąskotorowy. W programie był także przejazd pociągiem wąskotorowym do Jeżowa, gdzie była zaplanowana przerwa na ognisko.

Nasz pociąg gotowy do wyjazdu

Uczestnicy Kolejowej Nocy Muzeów podczas oprowadzania po terenie parowozowni…

…oraz urządzonej w Magazynie No.1 izbie muzealnej i kasie biletowej.

A po zwiedzaniu stacji wyruszyliśmy pociągiem tłocznym i rozświetlonym, jak za dawnych lat. W składzie oprócz starego wagonu 1Aw były trzy wagony rumuńskie i we wszystkich było w pełni sprawne oświetlenie!

fot. Michał Zajfert

>>> Galeria zdjęć z imprezy <<<

kreska

14.05.2010 – Naprawa toru po kradzieży

Dzięki przekazanym przez spółkę Koleje Mazowieckie staroużytecznym materiałom torowym, mogliśmy przystąpić do przywracania przejezdności uszkodzonego niedawno przez złodziei złomu szlaku Rawa – Biała. Transport tego materiału torowego do Rogowa był możliwy wyłącznie dzięki pomocy firmy SAMEX.

Odbudowa torowiska została ukończona w sobotę 14 maja a jej przeprowadzenie było możliwe dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Rawie Mazowieckiej, które pokryło koszty paliwa pociągów roboczych. Ponadto pomoc  finansową otrzymaliśmy od sympatyków naszej kolei: p. Tomasza Ciemnoczułowksiego, p. Michała Chylaka i p. Andrzeja Karpińskiego.

Dzięki temu szlak naszej kolei jest znów przejezdny, co oznacza, że będą mogły wyruszyć nasze pociągi na „Dni Rawy”. Jednocześnie nasza kolej jest w tej chwili najdłuższą czynną linią wąskotorową w całej Polsce.

Wszystkim zaangażowanym w pomoc serdecznie dziękujemy!

kreska

08.05.2010

Piękna pogoda zachęca do podróży kolejką:

Dzisiaj miała miejsce firmowa impreza integracyjna wraz z jazdą drezyną ręczną na czas:

Domek dróżnika przy skrzyżowaniu toru wąskiego z normalnym prowadzącym do Elewatora niestety ma niekompletne dachówki – prosimy osoby posiadające dachówki „karpiówki” oraz dekarzy o pomoc w uratowaniu tego ciekawego obiektu!

foto: Michał Tajchert

kreska

03/04.05.2010 – Nocny koniec majówki

Majową kulminację prac zakończyliśmy świetlnymi manewrami:

nocny z Lydką

Powyższa fotografia ujawnia, że potrafimy rozświetlić 4 wagony i nie jest to nasze ostatnie słowo.

kreska

02.05.2010 – Weekendowe kursy i prace

Pogoda nie zraziła turystów do przejazdu kolejką:

Tymczasem wstępnie uruchomiona została lokomotywa z c.Tuczno: