Archiwum aktualności:

kreska

29.01.2010 – Węgiel + Koza = Grzejemy halę

Z przyjemnością informujemy, że na kolejkę zakupiona została tona węgla oraz nowy piec-koza. Zakup był możliwy dzięki kilku osobom prywatnym, które błyskawicznie odpowiedziały na zamieszczony tu niedawno apel z prośbą o wsparcie finansowe.

Dwie kozy i wiadro węgla

Wszystkim darczyńcom bardzo serdecznie dziękujemy!

Ośmielamy się jednocześnie prosić o dalsze wsparcie, ponieważ zima na razie nie zamierza odpuścić co oznacza konieczność znalezienia funduszy, nie tylko na prowadzone remonty, ale również na kolejną porcję opału koniecznego do utrzymania w parowozowni rozsądnej temperatury.

kreska

23.01.2010 – Walka z mrozem

Na stacji temperatura niebezpiecznie zbliża się do minus 20, a na hali musi być ciepło.

- 18 na zewnątrz + 4 w hali

Celem utrzymania temperatury większej od zera (w sobotę było to +4 st. Celsjusza) na hali codziennie trzeba palić w kozie:

Niestety zima zapowiada się długa i siarczysta, a zapasy węgla powoli zaczynają się kończyć. Prosimy więc wszystkich którym bliski jest los naszych lokomotyw, o wsparcie. Każda przekazana nam złotówka zostanie wykorzystana na zakup węgla celem ogrzania naszej parowozowni.

Do tej chwili (28 stycznia) wsparcia udzielili nam: Tomasz Bużałek, Michał Chylak, Bartosz Duj, Radosław Michalak, Marcin Olendrzyński i Marcin Żmuda. Bardzo gorąco Wam wszystkim dziękujemy, tona węgla została już zakupiona 🙂 Jednocześnie osobne podziękowania kierujemy do Marcina Wojdy, który jeszcze w grudniu ub.r. wsparł nasze działania znaczną darowizną 🙂 Bardzo nas cieszy, że w tych trudnych finansowo dla nas chwilach możemy liczyć na wsparcie tylu ludzi dobrej woli, jeszcze raz dziękujemy!

kreska

22.01.2010 – Nasadki dla Lydki

Zakład Tokarsko – Ślusarsko – Spawalniczy p. Henryka Surmacza z Iławy przesłał nam nasadki do klucza udarowego o rozmiarach 60 oraz 65. Dzięki tym narzędziom będziemy mogli dokończyć naprawę przekładni w lokomotywie Lyd1-211.

Nasadka 65 po pierwszych próbach

W ramach prób, dokonano odkręcenia jednej zapieczonej nakrętki – po odkręceniu na nasadce nie stwierdzono jakichkolwiek oznak zużycia, co potwierdza dobrą jakość tego narzędzia.

kreska

20.01.2010 – Drzwi do Wls40

W tak zwanym miedzy czasie, prowadzimy prace przy naszej najmniejszej lokomotywce. Otrzymała ona właśnie zrekonstruowane drzwi do kabiny maszynisty wraz z replikami oryginalnych „klamek”.

Przy okazji uchylamy rąbka „tajemnicy” jak będzie pomalowane wnętrze naszej „Pszczółki”.

kreska

16.01.2010 – Inwentaryzacja magazynu

W Magazynie Nr 1, naszej izbie muzealnej, rozpoczęto noworoczną inwentaryzację 😉

kreska

15.01.2010 – Dach lokomotywy Lyd1-211

Dzięki intensywnej pracy Jacka dach kabiny maszynisty nie ma już dziur gdzie nie trzeba. Za to posiada solidnie przyspawane poprawione osłony na lamp oraz wykonane nowe zabezpieczenie otworu kominowego.

Efekt prac ślusarsko-spawalniczych na dachu Lydki

kreska

15.01.2010 – Zakup lokomotywy Wls 150 – 5

Dzięki wpłatom 1% udało się (za drugim podejściem) sfinalizować zakup lokomotywy Wls 150 z dawnej cukrowni Tuczno.  W czasie licytacji wygraliśmy z 7 firmami złomiarskimi…

Po sprowadzeniu lokomotywy do Rogowa wykonamy przegląd jej stanu i zdecydujemy czy i kiedy wejdzie ona do eksploatacji.

DZIĘKUJEMY ZA WPŁATY 1%!

foto. Marcin O

kreska

11.01.2010 – Prezent od ZAMEL-u

Dostaliśmy noworoczny prezent w postaci trzech czasz dzwonowych od firmy ZAMEL z Pszczyny – producenta systemów bezpieczeństwa, sygnalizacji i wszelakiej automatyki. Czasze zostaną wykorzystane podczas odbudowy starych rogatek mechanicznych.

Zapraszamy do odwiedzenia strony producenta

Serdecznie dziękujemy!

kreska

10.01.2010 – Czyszczenie chłodnic

Odwołany wyjazd na Krzakobranie to więcej wolontariuszy na hali. W zawiązku z tym przystąpiliśmy do demontażu i czyszczenia chłodnic od remontowanej lokomotywy Lyd1-211

Podgrzewania chłodnica

foto: Jacenty Wierzchowski

Niektóre nakrętki bez podgrzania palnikiem nie miały zamiaru odpuścić. Za to po zdjęciu osłony wentylatora ukazał się nam spory zapas brudu:

Brud w chłodnicy

foto: Jacenty Wierzchowski

Jak widać będzie co czyścić.

Przy okazji udało się zdemontować chłodnicę olejową oraz wykonać większość prac związanych z dachem kabiny maszynisty.

kreska

09.01.2010 – Rogów zasypany

Ze względu na grubość pokrywy śnieżno-lodowej wyjazd na Krzakobranie został odwołany:

O&K pokryty sniegiem

foto: Jacenty Wierzchowski

Przybyła na miejsce ekipa zajęła się porządkami na stacji oraz pracami remontowymi na hali.