Archiwum aktualności:

kreska

29.09.2009 Podróż za 1%

Dzisiaj,  po wielu miesiącach przygotowań udało się nam załadować w Łaszczowie (dawna stacja Kolei Hrubieszowskiej) pudło wagonu krytego, czteroosiowego o DREWNIANEJ konstrukcji (nieznanej produkcji) oraz austriacki żuraw wodny (wraz z kompletem osprzętu i żeliwną podstawą). Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowania i realizację tej podróży!

Zakup i transport sfinasowaliśmy z wpłat 1% OPP! Jeszcze raz dziękujemy!

laszczow

Odkucie żeliwnej podstawy żurawia wymagało specjalistycznych narzędzi. No i specjalistów 🙂 Dzięki Jacku!

podstawa

kreska

24.09.2009 – prace na stacji w Rawie

Sobotę poświęciliśmy na porządki na rawskiej stacji. Przycięliśmy korony drzew zasłaniające budynek dworca, uprzątnęliśmy część śmieci, oraz wycięliśmy wszystkie krzaki na wschodniej głowicy rozjazdowej (wyjazd na Białą).

ciecie Rawa

Ponadto  zdemontowaliśmy tablicę z nazwą stacji. Nie było łatwo, ale się udało 🙂 Tablica po renowacji wróci na swoje dawne miejsce. Wszystkim wolontariuszom zaangażowanym w prace gorąco dziękujemy!

zdejmowanie tablicy Rawa

kreska

13.09.2009 – czarno-biały weekend z Kddxz

Podczas weekendu 12-13 września przy wydatnej pomocy grupy z Klubu Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi skończyliśmy odświeżanie wagonu krytego Kddxz. Pozostało jedynie namalowanie oznaczeń:

chylak_1

Stosowne szablony już wycinamy 🙂

Ponadto nadmiar sił grupy został użyty do odkopania toru przy Magazynie No. 1:

chylak_2

Teraz tor wygląda zdecydowanie lepiej 🙂

Stare dobre czasy:

chylak_3

Bynajmniej. Zdjęcie jest całkiem świeże 🙂

Wszystkie fotografie z tego weekendu zostały wykonane przez Michała Chylaka na klasycznym czarno-białym filmie fotograficznym. Wszystkim zaangażowanym w prace serdecznie dziękujemy!

kreska

12 września 2009 (sobota) – pokaz historycznych slajdów i filmów

12 września 2009, w izbie muzealnej Magazyn No 1 (st. Rogów Towarowy Wąsk.), obył się  pokaz historycznych slajdów i filmów wąskotorowych. Wszystkim obecnym dziękujemy za wspólnie spędzony czas i zapraszamy następnym razem!

kreska

9 września 2009 – Lydka na kołach

Niestety nie na swoich …

Ld1

… po wykonaniu na stolarni drewnianych maźnic możliwe stało się postawienie ostoi lokomotywy na zestawach wagonowych, co z kolei umożliwiło schowanie ostoi do hali napraw.

Teraz czas na mozolne czyszczenie i naprawianie ostoi oraz prace wykończeniowe przy skrzyni biegów. Równolegle trwa przygotowanie zestawów kołowych…

kreska

9 września 2009 – 70. rocznica walk pod Jeżowem


Niemiecki czołg zniszczony najprawdopodobniej w walkach z 30 Dywizją Piechoty; wrzesień 1939

9 września 1939 roku 30 Dywizja Piechoty stoczyła w okolicach Jeżowa i Przyłęku ciężką bitwę z usiłującymi ją okrążyć wojskami niemieckimi. Dokładniejszy opis walk, które toczyły się w okolicach przez które przebiega trasa Kolei Wąskotorowej Rogów-Rawa-Biała zainteresowany czytelnik znajdzie w tym miejscu.

W związku z przypadającą w najbliższych dniach 70 rocznicą tamtych wydarzeń pragniemy Państwa zachęcić do wzięcia udziału we współorganizowanych przez Gminę Jeżów uroczystości poświęconych pamięci poległych za naszą Ojczyznę.

Poszukujemy także wszelkich fotografii pokazujących naszą kolej, choćby w niewielkim fragmencie (tory, budynki), w tamtych dniach. Jeżeli ktoś z Czytelników posiada takie, prosimy o kontakt.