Archiwum aktualności:

kreska

30.06.2007

W Magazynie Nr 1 odbyło się spotkanie organizacyjne uczestników młodzieżowego projektu „Ślady zapomnianej wojny”. Już w przyszłym tygodniu zaczynamy warsztaty!

szw_spotkanie_1

w trakcie manewrów przeszła nad Rogowem gwałtowna ulewa:

deszczyk

Dorobione nowe koła zębate do drezyny ręcznej:

kolka_dwa

Podjęliśmy decyzję o odmalowaniu kilku wagonów cukrowniczych, w których stan oryginalnych desek szalunkowych jeszcze na to pozwala. W efekcie od pewnego czasu odświeżona Wls75 stoi na czele pociągu cukrowniczego…

wag_matwy

…do którego zapewne już niedługo dołączy nasz nowy cenny eksponat sprowadzony po kilku latach postoju z Krośniewic. Jest to pochodzący z ok. 1910 r. wagon z cukrowni „Kruszwica”, który z racji pierwotnego pochodzenia nazywany był tam mątwiakiem (ex cukr. Mątwy). Jak widać elementy stalowe są już zabezpieczone farbą antykorozyjną, trzeba jeszcze odmalować deski.

proj_wag_bez_desek

W trakcie tegorocznego projektu „Ślady Zapomnianej Wojny” zostaną kompleksowo wyremontowane dwa wagony cukrownicze. Są już pozbawione starych desek, teraz konieczne będzie oczyszczenie ich konstrukcji stalowej, rozebranie i naprawa maźnic i …

Oba wytypowane do remontu wagony przybyły do Rogowa z Cukrowni „Kruszwica”. Wcześniej, w latach 70. XX w. zostały one odkupione od PKP. Wagon 2-osiowy z hamulcem pochodzi z kolei Gdańskiej (WKAG) a 4-osiowy przybył do cukrowni z Krośniewic.

kreska

17.06.2007

Na stacji w Rogowie trwają prace nad taborem. Dzięki miłym nowym znajomym z Rawy obejrzeliśmy wąskotorowy mural w Rawie:

mural

kreska

15.06.2007

Spotkanie promocyjne dla chętnych do wzięcia udziału w projekcie „Ślady Zapomnianej Wojny”. Już po raz drugi rogowscy wolontariusze przygotowują wakacyjne warsztaty historyczne dla lokalnej młodzieży. Tym razem projekt nastawiony jest na poznanie historii regionu w okresie I wojny światowej, w tym m. in. słynnej „Operacji Łódzkiej”.

szw_logo

Spotkanie promocyjne już za nami. Na stację Rogów Towarowy Wąsk. przybyło ponad 150 uczniów z rogowskiego gimnazjum zainteresowanych udziałem w projekcie. O założeniach tegorocznego przedsięwzięcia rozmawialiśmy m. in. w zrekonstruowanym (podczas ubiegłorocznej „Lokalnej Integracji”) wnętrzu sadkowego wagonu 1Aw.

szw_promo2

Do udziału w projekcie zachęcał Jacek…

szw_promo3

… oraz miejscowy ksiądz. Pozdrawiamy 🙂

szw_promo1

kreska

03.06.2007

Nowe ustawienie taboru na st. Rogów Tow. Wąsk. Jest skład towarowy z Lxd2 i wagonami znormalizowanymi, jest osobowy z Lxd2 i doczepą rumuńską, jest też osobowy z Px48 i wagonami typu 1Aw:

zgory02

Z góry wygląda to tak:

zgory01

Wszystkie 3 typy sprawnych lokomotyw:

zgory03

Lyd1 sprowadzona ostatnio z Krośniewic jest szlifowana, konieczne będą także prace we wnętrzu i przy układzie napędowym:

zgory04