Archiwum aktualności:

kreska

27.12.2006

Dzięki ciężkiej pracy wolontariuszy udało się wymienić zniszczone łożyska i wałek przekładni w lokomotywie 2Wls40. Dziękujemy! Zniszczenia powstały przed przywiezieniem lokomotywy do Rogowa, natomiast ich usunięcie wymagało specjalistycznych narzędzi i determinacji.

Położony też został nowy dach wagonu pocztowego! Dziękujemy osobom które do tego się przyczyniły – pracą i wpłatami!

pocztowy_dach2

kreska

20.12.2006

li_okladki2logo_youth

Przez całą drugą połowę mijającego roku na Rogowskiej Kolei Wąskotorowej trwał – finansowany ze środków Komisji Europejskiej – projekt Lokalna Integracja. Dzięki temu przedsięwzięciu udało nam się zaangażować lokalną młodzież w prace nad zachowaniem zabytkowej Kolei Rogowskiej, przy okazji integrując środowisko lokalnej społeczności i wolontariuszy Fundacji.

Podczas warsztatów przywróciliśmy do dawnej świetności dwa wagony: pasażerski typu 1Aw (Bxhpi 1685), oraz wagon do przewozu buraków cukrowych z „Cukrowni Kruszwica” o numerze zakładowym 333.

Podczas podróży po regionie odnaleźliśmy kilka zdjęć i dokumentów, a także spisaliśmy wiele przekazów ustnych, które wzbogaciły zbiór pamiątek dotyczących naszej wąskotorówki. Z zebranych materiałów stworzyliśmy ekspozycję w dawnym budynku Magazynu Nr 1. Efekty projektu podziwiało ponad 300 uczniów i nauczycieli z lokalnych szkół.

Dziś z wydawnictwa odebraliśmy broszurę która opisuje przebieg całego projektu, a także historię Rogowskiej Kolei Wąskotorowej. Broszura ta trafi do szkół, bibliotek, ośrodków kultury, urzędów i innych organizacji w całym regionie.